Trwa ładowanie...
przepisy kulinarne
24 lipca 2013, 16:47

Spotkanie wokół książek kulinarnych udane

Prawie 3000 odwiedzających, ponad 1000 różnych tytułów książkowych i około 700 wymienionych podczas book-swappingu używanych książek to bilans 1. Targów Książki Kulinarnej, które odbyły się w weekend z inicjatywy Marty Gessler.

Spotkanie wokół książek kulinarnych udaneŹródło: Mikołaj Gessler
d47u9bz
d47u9bz

Prawie 3000 odwiedzających, ponad 1000 różnych tytułów książkowych i około 700 wymienionych podczas book-swappingu używanych książek to bilans 1. Targów Książki Kulinarnej, które odbyły się w weekend z inicjatywy Marty Gessler.

Na trzy dni Qchnia Artystyczna i dziedziniec Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zostały opanowane przez miłośników książek kulinarnych. W jednym miejscu zebrało się ponad 20 wystawców, którzy w swoich portfolio mają publikacje dotyczące jedzenia i gotowania. Stoiska miały też księgarnie, a także antykwariaty, które sprzedawały wyszukane w swoich zbiorach niezwykłe stare książki kucharskie. Łącznie zaprezentowano ponad 1000 różnych pozycji wydawniczych.

Zgodnie z ideą Marty Gessler, która chciała by Targi Książki Kulinarnej były spotkaniem ludzi chcących się dzielić wiedzą odwiedzający wydarzenie spędzali godziny na rozmowach z wystawcami i autorami prezentującymi swoje publikacje, m.in. Elizą Mórawską, Jarosławem Dumanowskim, czy Grzegorzem Łapanowskim. Tłumnie uczestniczyli także w tworzeniu książki kulinarnej na żywo z kolektywem Granice Smaku – efektem czego było kilkadziesiąt oryginalnych receptur. Swoimi przepisami podzieliła się też pomysłodawczyni wydarzenia, która specjalnie na targi przygotowała Zeszyt Qchenny, gdzie oprócz kilku autorskich pomysłów restauratorki znalazło się miejsce na notowanie osobistych kulinarnych poszukiwań.

(img|408729|center)

Ogromną popularnością cieszył się book-swapping, gdzie również w duchu dzielenia się zmieniło właściciela około 700 książek i czasopism. Niektóre tytuły wzbudzały naprawdę olbrzymie emocje. To chyba najlepsze potwierdzenie wypowiedzianych podczas debaty przez Macieja Nowaka słów, że jedzenie i gotowanie to seks XXI wieku. Zgodzili się z nim pozostali uczestnicy spotkania, Marta Gessler, Eliza Mórawska, Ola Lazar i Piotr Adamczewski. I choć każdy z prelegentów gdzie indziej upatruje przyczyn kulinarnego boomu i czego innego szuka w publikacjach o jedzeniu wszyscy widzą potrzebę stworzenia instytucji, która zajmowałaby się przeszłością i przyszłością kuchni.

d47u9bz

O podniebienia odwiedzających zadbała oczywiście gospodyni, Marta Gessler przygotowując każdego dnia rzeźby z jedzenia. Wszyscy chętni mogli próbować chrupkości i lepkości. Dodatkowo goście Qchni Artystycznej znajdowali codziennie w menu restauracji dania z książki „Mała paryska kuchnia” Rachel Khoo. Podczas targów miał także inaugurację nowy projekt „Samo – obsługa” będący swoistym automatem z jedzeniem, w którym można było kupić jedno z nowatorskich dań przygotowanych przez Qchnię Artystyczną.

- Cieszę się, że mój pomysł spotkał się z tak ciepłym przyjęciem. Z radością patrzyłam na ciągle napływających ludzi, którzy tak jak ja kochają jedzenie, gotowanie i czytanie – powiedziała Marta Gessler podsumowując 1. Targi Książki Kulinarnej.

(script|http://wp.tv/player.js?mid=1270089&w=470&h=330&s=1&ast=no)

d47u9bz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47u9bz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj