Trwa ładowanie...

Spotkania z noblistką Hertą Mueller

Herta Mueller, laureatka literackiej nagrody Nobla odwiedzi Polskę. Dwukrotnie spotka się z czytelnikami: 17 kwietnia w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie i 19 kwietnia podczas festiwalu Europejski Port Literacki we Wrocławiu.

Spotkania z noblistką Hertą MuellerŹródło: AFP
d2ma66c
d2ma66c

Herta Mueller , laureatka literackiej nagrody Nobla odwiedzi Polskę. Dwukrotnie spotka się z czytelnikami: 17 kwietnia w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie i 19 kwietnia podczas festiwalu Europejski Port Literacki we Wrocławiu.

Pisarka, w twórczości, której mocno obecne jest doświadczenie życia w Rumunii w czasach Ceausescu, odwiedziła Polskę poprzednio w listopadzie 2010 r. Jak podaje jej niemiecki wydawca, Carl Hanser Verlag, od otrzymania nagrody Nobla Herta Mueller odwiedziła 24 kraje, wzięła udział w ponad 100 spotkaniach autorskich, a jej książki przetłumaczono na 50 języków.Po polsku ukazały się m.in. powieści " Dziś wolałabym siebie nie spotkać ", " Sercątko", " Huśtawka oddechu ", eseje " Król kłania się i zabija ", " Głód i jedwab " oraz zbiór wierszy " Strażnik bierze swój grzebień ".

Obecnej wizycie pisarki w naszym kraju towarzyszyła będzie premiera "Kolaży". W tomie wydanym przez Biuro Literackie kolaże (rodzaj poetyckich pocztówek tworzonych przez Hertę Mueller) zostaną połączone z polskimi tłumaczeniami tekstów autorstwa Leszka Szarugi.

Od środy w Instytucie Goethego w Krakowie będzie można odebrać bezpłatne wejściówki na spotkanie z noblistką w Muzeum Manggha. "To spotkanie będzie okazją do wysłuchania rozmowy z Hertą Mueller i do zdobycia jej autografu, bo pisarka obiecała, że będzie podpisywać książki" - powiedziała PAP odpowiedzialna za obsługę prasową wydarzenia Iwona Haberny.

d2ma66c

Kilka dni wcześniej - 9 kwietnia - w Instytucie Goethego w Krakowie otwarta zostanie multimedialna wystawa "Zaklęty krąg słów". Będą na niej prezentowane kopie dokumentów i fotografii z prywatnego archiwum pisarki, utwory literackie Mueller i fragmenty liczących 914 stron akt rumuńskiej tajnej policji politycznej Securitate dotyczących autorki, a ukazujące życie w przerażającym systemie politycznym.

Otwarcie wystawy w Krakowie będzie okazją do spotkania z Angeliką Kuźniak, dziennikarką, autorką wywiadu z Hertą Mueller nagrodzonego Nagrodą im. Barbary Łopieńskiej za najlepszy wywiad prasowy 2009 r., która obecnie pracuje nad biografią noblistki.

Z okazji wizyty Mueller w Polsce Instytut Goethego w Krakowie przygotował poświęcone jej twórczości programy edukacyjne: lekcje dla uczniów prowadzone w języku polskim lub niemieckim oraz warsztaty o poetyckich kolażach noblistki dla nauczycieli i studentów germanistyki.

Herta Muellerurodziła się w 1953 r. w niemieckojęzycznej wiosce Nitzkydorf w rumuńskim regionie Banat. Doświadczyła życia w rządzonej przez Nicolae Ceausescu Rumunii i stała się kronikarzem czasów dyktatury. Po ukończeniu studiów przez kilka lat pracowała jako tłumaczka w fabryce maszyn. Została jednak zwolniona, ponieważ nie chciała podjąć współpracy z rumuńską tajną policją polityczną (Securitate). Później znajdowała już tylko czasowe zatrudnienie jako przedszkolanka lub nauczycielka.

d2ma66c

W roku 1982, z dwuipółletnim opóźnieniem i znacznymi ingerencjami cenzury, w Bukareszcie ukazał się jej pierwszy tom opowiadań "Niziny". Dwa lata później ten sam zbiór został wydany w Berlinie Zachodnim i uhonorowany nagrodą literacką Aspekte za najlepszy niemieckojęzyczny debiut roku.

W 1987 r. Mueller wyemigrowała do Berlina, gdzie mieszka do dziś. Jest autorką 20 książek, laureatką najważniejszych nagród literackich na świecie, m.in. Nagrody im. Kleista (1994) i Europejskiej Nagrody Literackiej Aristeion (1995), w 2009 r. otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.

d2ma66c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ma66c