Trwa ładowanie...
ukraina
23 kwietnia 2010, 13:34

Spotkania ukraińsko-polskie w Krzemieńcu

Spotkania ukraińsko-polskie w KrzemieńcuŹródło: Inne
d29coz4
d29coz4

W Krzemieńcu na Ukrainie rozpoczęły się Międzynarodowe Spotkania Ukraińsko-Polskie, organizowane już po raz trzeci przez tamtejsze Muzeum Literackie Juliusza Słowackiego oraz Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej – poinformował dyrektor przemyskiej placówki Mariusz Olbromski.

Spotkania składają się z dwóch części. Pierwsza, zatytułowana „Dialog dwóch kultur”, to m.in. plener polskich i ukraińskich malarzy, którzy tym razem utrwalają na płótnach piękno krzemienieckich zaułków i malowniczych okolic. Podobne plenery odbywały się jeszcze przed zorganizowaniem „Spotkań”, na przemian w Polsce i na Ukrainie.

Ważnym punktem „Dialogu dwóch kultur” są także spotkania literackie. Np. w tym roku będzie prezentowana książka pt. Juliusz Słowacki. Srebrny mit Ukrainy, której autorami są dwaj poeci i tłumacze dzieł naszego Wieszcza – Dmytro Pawłyczko i Roman Łubkiwski. Ponadto przewidziano spotkania z prof. Marianem Maciejewskim z KUL i prof. Stanisławem Makowskim z UW, wybitnymi znawcami twórczości naszego poety.

Druga część „Spotkań” to zaplanowany na 4 września „Dzień Juliusza Słowackiego ”, w którym będą prezentowane jego utwory. Przewidziano też koncert muzyki Fryderyka Chopina w wykonaniu Edwarda Wolanina. Uczestnicy kończących się w tym dniu „Spotkań” złożą wieńce przed pomnikami Juliusza Słowackiego i Salomei Słowackiej oraz Tarasa Szewczenki.

d29coz4

Międzynarodowe Spotkania Ukraińsko-Polskie, nad którymi patronat honorowy sprawują minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski i konsul generalny RP we Lwowie Wiesław Osuchowski, dofinansowano ze środków Senatu RP, dzięki pomocy Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.

„Spotkania” nieprzypadkowo odbywają się w Krzemieńcu. To właśnie tym mieście znajduje się odnowiony niedawno zabytkowy dworek dziadków Juliusza Słowackiego , w którym urodził się poeta. W modrzewiowym dworku powstało Muzeum Literackie Juliusza Słowackiego, otwarte w 2004 roku.

W poszczególnych salach, w których znajdują się m.in. stylowe meble z tamtej epoki, zaprezentowano kolejne etapy życia poety. W dworku urządzono też galerię sztuki współczesnej. W odnowie zabytkowego obiektu miało swój znaczny udział Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej.

Wcześniej placówka ta, z inicjatywy jej dyrektora Mariusza Olbromskiego, organizowała w Krzemieńcu m.in. spotkania polskich i ukraińskich poetów i pisarzy. Plonem tych spotkań było np. wydanie wyboru wierszy Juliusza Słowackiego w językach polskim i ukraińskim, w opracowaniu prof. Mariana Maciejewskiego.

d29coz4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29coz4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj