Trwa ładowanie...

"Spokojnie, to tylko życie". Porozmawiajmy o umieraniu

Podcast Joanny Podgórskiej i Marty Niedźwieckiej to kopalnia wiedzy na temat mózgu, emocji i związanych z nimi relacji społecznych. Będziecie się dziwić, śmiać i cieszyć, że autorki "Spokojnie, to tylko życie", zechciały podzielić się z nami swoją wiedzą.

Marta Niedźwiecka i Joanna Podgórska prowadzą podcast "Spokojnie, to tylko życie"Marta Niedźwiecka i Joanna Podgórska prowadzą podcast "Spokojnie, to tylko życie"Źródło: Materiały prasowe
d1z90pa
d1z90pa

Niektóre podcasty mają misję. Chcą upowszechniać wiedzę na temat jakiejś dziedziny. Jeśli robią to w sposób, który równoważy ciężar nauki pewną lekkością, mogą być świetną platformą dla popularyzatorów nauki. Dziś można znaleźć podcasty poruszające tematykę z zakresu niemal każdej dziedziny nauki. Również na polskim rynku pojawia się ich coraz więcej.

Stosunkowo niedawno Audioteka wypuściła podcast "Spokojnie, to tylko życie", który wpisuje się w nurt popularnonaukowy. Prowadzą go biolożka dr Joanna Podgórska i psycholożka Marta Niedźwiecka, a oparty jest on na bardzo prostej formule. W każdym odcinku panie poruszają jeden z tematów dotyczących ludzkiej egzystencji i omawiają go z dwóch perspektyw: tej biologicznej, która do pewnego stopnia determinuje nasze działania oraz tej psychologicznej, która zakłada pewną możliwość kształtowania świata wokół nas.

Gdy poruszany jest temat bólu, dowiadujemy się, jakie procesy zachodzą w mózgu, gdy go odczuwamy i po co jest potrzebny. Śledzimy różnicę między bólem a cierpieniem oraz granicę między smutkiem a depresją. Kiedy Niedźwiecka i Podgórska rozmawiają o radości, dowiadujemy się między innymi, jakie substancje wydzielane są do mózgu, by odczuwał przyjemność oraz zastanawiamy nad relacjami między przyjemnością a kompulsją. Gdy mowa o stresie też dowiadujemy się o tym, co wtedy zachodzi w mózgu i jakie są metody na rozładowywanie stresu.

d1z90pa

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Najciemniejszy rozdział w historii polskiej medycy XX w. O tym się nie mówi

Każdy z odcinków to mnóstwo ciekawostek, obserwacji nie tylko psychologicznych, lecz także społecznych. Są też odniesienia historyczne, liczne cytaty i listy lektur, które pomogą zgłębić dany temat. Słowem: wszystko, co powinien zawierać materiał popularnonaukowy.

Dlatego jeżeli kiedykolwiek frapowały was wasze własne reakcje na to, co was w życiu spotyka, czy jeśli zastanawialiście się, co się dzieje w głowie znajomego, który zmaga się ze schorzeniem psychicznym, jeśli sami się z nim zmagacie, czy jeśli zmagacie się z trudną sytuacją w życiu, ten podcast jest dla was. Pozwala sobie przypomnieć lub w końcu zrozumieć, że mózg to narząd, jak każdy inny, a nasze reakcje na niektóre sytuacje są jak najbardziej normalne. Normalne jest też to, że mózg czasem choruje. Niby proste, a jednak często o tym zapominamy, zwłaszcza, że zewsząd powtarza się nam, że to my mamy pełną kontrolę nad swoim życiem, to my decydujemy. Niekoniecznie. Często decyduje za nas biologia i chemia w naszym mózgu.

d1z90pa

Ten podcast jest też dla was, jeśli po prostu chcecie się czegoś dowiedzieć, a przy tym dobrze bawić. Entuzjazm Podgórskiej i humor Niedźwieckiej są największym atutem "Spokojnie, to tylko życie". Prowadzące świetnie się uzupełniają, podając spore ilości wiedzy w sposób lekki i przystępny. Słuchając ich będziecie wdzięczni, że zechciały podzielić się swoją wiedzą. Będziecie się dziwić, będziecie się śmiać i... uspokajać.

Bo "Spokojnie, to tylko życie" to coś więcej niż tylko wiedza. Poruszając tematy niepokojące, o których na co dzień nie lubimy myśleć, jak ból, starzenie czy lęk, autorki podcastu oswajają je i pomagają spojrzeć z dystansu na emocje, jakie nam w życiu towarzyszą. Może zabrzmi to dziwnie, ale odsłuchanie odcinka poświęconego śmierci, było dla mnie najbardziej kojącym doświadczeniem w ostatnim czasie. Problem pojawił się, gdy próbowałam później poruszyć ten temat i podzielić się zdobytą wiedzą ze znajomymi. Może lepiej by mi poszło, gdybym po prostu włączyła im podcast.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1z90pa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1z90pa