Trwa ładowanie...
rocznica
27-02-2013 16:07

Specjalne wydanie "Wiernej Rzeki" Żeromskiego

Specjalne wydanie "Wiernej Rzeki" Stefana Żeromskiego - z fragmentami rękopisów i unikalnymi rysunkami córki pisarza - ukazało się w Kielcach w setną rocznicę pierwszego wydania powieści. Nakład liczy 1 200 egzemplarzy, z czego tylko 600 znajdzie się wolnej sprzedaży.

Specjalne wydanie "Wiernej Rzeki" ŻeromskiegoŹródło: "__wlasne
d9krrrg
d9krrrg

Specjalne wydanie "Wiernej Rzeki" Stefana Żeromskiego - z fragmentami rękopisów i unikalnymi rysunkami córki pisarza - ukazało się w Kielcach w setną rocznicę pierwszego wydania powieści. Nakład liczy 1 200 egzemplarzy, z czego tylko 600 znajdzie się wolnej sprzedaży.

"Żeromski napisał powieść wiek temu z okazji 50. rocznicy powstania styczniowego. Mamy więc dwie rocznice, które postanowiliśmy uczcić w wyjątkowy sposób" - powiedziała we wtorek PAP Sylwia Zacharz z Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, będącego filią Muzeum Narodowego w Kielcach.

Z tej okazji powstało specjalne, rocznicowe wydanie "Wiernej Rzeki" w którym zamieszczono fragmenty rękopisów powieści oraz ilustracje autorstwa córki pisarza Moniki Żeromskiej.
"W połączeniu z winietą książki zaprojektowaną przez Annę Zawadzką, czyli matkę Moniki Żeromskiej, powstało wyjątkowe +rodzinne+ wydanie powieści" - powiedziała Zacharz.
Akcja "Wiernej Rzeki" rozgrywa się w lutym 1863 roku, tuż po bitwie pod Małogoszczem w okolicach Bolmina (powiat kielecki). "Tam mieszkała ciotka Żeromskiego. Opowiedziała pisarzowi historię rodzinną. Na jej podstawie Żeromski wysnuł główny wątek powieści osadzony w realiach historycznych 1863 roku" - powiedziała Zacharz.

Rocznicy wydania "Wiernej Rzeki" towarzyszy wystawa literacka "Panna Salomea i Książę Odrowąż", którą można oglądać w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. Pokazano na niej szereg przedmiotów związanych z czasem akcji powieści m.in. biżuterię żałobną, tłoki pieczętne oraz broń z okresu powstania styczniowego. Nie brakuje także symboliki, która przenosi widzów w realia powieści.

d9krrrg

"Staraliśmy się połączyć eksponaty z literaturą. Mamy m.in. cytat, który mówi o tym, że Hubert Olbromski wrzuca torbę z dokumentami Rządu Narodowego do rzeki (...) i obok umieściliśmy torbę z tamtego okresu" - powiedziała Zacharz.

Na wystawie można zobaczyć również m.in. wydanie "Wiernej Rzeki" w języku chińskim oraz Braile'a, posłuchać muzyki z filmu o tym samym tytule oraz audiobooka. Powieść tak mocno wpisała się w świadomość mieszkańców Kielecczyzny, że miała wpływ na powstanie... zupełnie nowych nazw geograficznych. Przepływająca na wschód od Małogoszcza rzeka Łosośna, opisana przez Żeromskiego oznaczana jest na mapach również jako "Wierna Rzeka".

Tytuł powieści został wykorzystany także przy nazwaniu stacji kolejowej na trasie Kielce - Częstochowa. Stacja "Wierna Rzeka" znajduje się w miejscowości Ruda Zajączkowska (powiat kielecki) między Rykoszynem a Małogoszczem.

d9krrrg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9krrrg