Trwa ładowanie...

Słowo "rosyjskie" usunięto z nazwy obrazu. Ukraińcy czekali 123 lata

Edgar Degas nie jest już autorem obrazu "Rosyjskie tancerki", gdyż po ponad 120 latach przemianowano to dzieło na "Ukraińskie tancerki". Zmiana dokonana przez ekspertów londyńskiej National Gallery spotkała się z dużym uznaniem ukraińskich artystów, którzy od lat są wrzucani do jednego wora ze sztuką rosyjską, a wcześniej radziecką.

Share
Ukraińscy artyści od lat domagają się sprawiedliwego traktowania w świecie sztukiUkraińscy artyści od lat domagają się sprawiedliwego traktowania w świecie sztukiŹródło: getty images, fot: Alexi Rosenfeld
d1tm4fc

- Kuratorzy nie mają problemu, by prezentować żydowską, białoruską czy ukraińską sztukę jako rosyjską – mówiła Olesya Khromeychuk, dyrektorka Instytutu Ukraińskiego w Londynie. Khromeychuk cieszy się więc z drobnej zmiany w słynnej National Gallery, mogącej zapoczątkować nową tendencję w świecie sztuki. A tym samym oddać sprawiedliwość artystom niesłusznie utożsamianym z Rosją.

Zmiana ta dotyczy obrazu francuskiego impresjonisty z końca Edgara Degasa pt. "Rosyjskie tancerki". Dzieło wykonane w 1899 r. przy pomocy pasteli i węgla przedstawia tańczące kobiety w ludowych strojach z kolorowymi girlandami i wstążkami we włosach. "Rosyjskie tancerki" to cykl rysunków i obrazów o tej samej tematyce i na większości z nich widać wyraźnie żółto-niebieskie motywy, świadczące o ukraińskim pochodzeniu tancerek.

- Tytuł tego obrazu jest od wielu lat przedmiotem nieustannej dyskusji i pojawia się w literaturze naukowej – mówił "Guardianowi" przedstawiciel National Gallery o dziele znajdującym się w londyńskim muzeum. W związku z aktualną sytuacją w Ukrainie, ale także naciskami ze strony ukraińskich artystów i ludzi sztuki, "Rosyjskie tancerki" zostały oficjalnie przemianowane na "Ukraińskie tancerki".

"Ukraińskie tancerki" Edgara Degasa (1899) domena publiczna
"Rosyjskie tancerki" Edgara Degasa (1899) ze zbiorów Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku Źródło: domena publiczna

- Uznaliśmy, że jest to odpowiedni moment, aby zaktualizować tytuł obrazu, aby lepiej odzwierciedlał jego temat – dodał rozmówca portalu.

d1tm4fc

Z takiego obrotu spraw cieszy się Mariia Kashchenko, Ukrainka, promotorka młodej sztuki. - Rozumiem, że termin sztuka rosyjska stał się łatwym terminem parasolowym, który był użyteczny, ale teraz naprawdę ważne jest, aby zrobić to tak, jak należy – mówiła promotorka.

- Jako Ukrainka w przeszłości wiele razy spotykałam się z tym, że nazywano mnie Rosjanką, a moje ukraińskie dziedzictwo określano jako rosyjskie – dodała Kaschchenko.

Bruce Willis kończy karierę. Rodzina poinformowała o chorobie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1tm4fc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d1tm4fc
d1tm4fc