Słowo "rosyjskie" usunięto z nazwy obrazu. Ukraińcy czekali 123 lata
Edgar Degas nie jest już autorem obrazu "Rosyjskie tancerki", gdyż po ponad 120 latach przemianowano to dzieło na "Ukraińskie tancerki". Zmiana dokonana przez ekspertów londyńskiej National Gallery spotkała się z dużym uznaniem ukraińskich artystów, którzy od lat są wrzucani do jednego wora ze sztuką rosyjską, a wcześniej radziecką.
- Kuratorzy nie mają problemu, by prezentować żydowską, białoruską czy ukraińską sztukę jako rosyjską – mówiła Olesya Khromeychuk, dyrektorka Instytutu Ukraińskiego w Londynie. Khromeychuk cieszy się więc z drobnej zmiany w słynnej National Gallery, mogącej zapoczątkować nową tendencję w świecie sztuki. A tym samym oddać sprawiedliwość artystom niesłusznie utożsamianym z Rosją.
Zmiana ta dotyczy obrazu francuskiego impresjonisty z końca Edgara Degasa pt. "Rosyjskie tancerki". Dzieło wykonane w 1899 r. przy pomocy pasteli i węgla przedstawia tańczące kobiety w ludowych strojach z kolorowymi girlandami i wstążkami we włosach. "Rosyjskie tancerki" to cykl rysunków i obrazów o tej samej tematyce i na większości z nich widać wyraźnie żółto-niebieskie motywy, świadczące o ukraińskim pochodzeniu tancerek.
- Tytuł tego obrazu jest od wielu lat przedmiotem nieustannej dyskusji i pojawia się w literaturze naukowej – mówił "Guardianowi" przedstawiciel National Gallery o dziele znajdującym się w londyńskim muzeum. W związku z aktualną sytuacją w Ukrainie, ale także naciskami ze strony ukraińskich artystów i ludzi sztuki, "Rosyjskie tancerki" zostały oficjalnie przemianowane na "Ukraińskie tancerki".
- Uznaliśmy, że jest to odpowiedni moment, aby zaktualizować tytuł obrazu, aby lepiej odzwierciedlał jego temat – dodał rozmówca portalu.
Z takiego obrotu spraw cieszy się Mariia Kashchenko, Ukrainka, promotorka młodej sztuki. - Rozumiem, że termin sztuka rosyjska stał się łatwym terminem parasolowym, który był użyteczny, ale teraz naprawdę ważne jest, aby zrobić to tak, jak należy – mówiła promotorka.
- Jako Ukrainka w przeszłości wiele razy spotykałam się z tym, że nazywano mnie Rosjanką, a moje ukraińskie dziedzictwo określano jako rosyjskie – dodała Kaschchenko.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Bruce Willis kończy karierę. Rodzina poinformowała o chorobie
WP Książki na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski