Trwa ładowanie...
język
23 kwietnia 2010, 13:32

Slang młodzieżowy w modlitwie

Slang młodzieżowy w modlitwieŹródło: Inne
d4m459f
d4m459f

„Slang młodzieżowy w modlitwie” – pod takim hasłem dyskutowano o modlitewniku dla młodych Z Bogiem na czacie autorstwa dominikanina o. Wojciecha Jędrzejewskiego.

Z Bogiem na czacie to wydany w 2005 r. modlitewnik dla młodzieży. Składa się z kilkudziesięciu modlitw, w których pojawiają się takie np. zwroty: „Sorry Boże, ale moich starych czcić się nie da”, „Panie, ten miły szmerek po paru browarach, tylko że ja się potem zachowuję dziwnie. Naucz mnie, proszę, stawiać sobie granice”.

– To nie są formułki do wklepywania, ale ścieżka do wejścia w kontakt z Bogiem. Wielu młodych ludzi nie modli się, bo nie wiedzą, jak to robić, gdy nie pasują im istniejące modlitwy. Nie odnaleźli własnego języka. To ma być pomost, który im to ułatwi – uważa autor modlitewnika o. Jędrzejewski.

Jak wyjaśniła dr Dorota Zdankiewicz-Jedynak, językoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego, slang młodzieżowy to kod tworzony przez młodych, by izolować się od świata dorosłych, a identyfikować z rówieśnikami.
– Pytanie brzmi: jaki cel ma modlitwa w takim języku? Ja bym nie chciała, aby moje dzieci powierzchownie „czatowały” z Bogiem, ale by zgłębiały i rozumiały religię – powiedziała.

d4m459f

Ks. Piotr Mazurkiewicz, profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, podkreślił, że należy zastanowić się, czy odbiorca modlitewnika, który w ten sposób zwraca się do Boga, mówi o czymś głębokim czy ślizga się tylko po powierzchni.

O. Jędrzejewski uważa, że nie musi się bronić, gdyż utwór powstał na prośbę wydawnictwa.
– Sam byłem ciekaw, co z tego wyjdzie. Pomysł tytułu zrodził się, gdyż modlitwa, podobnie jak czat, jest wejściem w relację z kimś, kogo nie widać – wyjaśnił.

– Z pewnością po kilku piwach można się modlić, a także powiedzieć komuś, że się go kocha. Nie wiem tylko, czy taki komunikat jest wtedy mile widziany – powiedziała Zdankiewicz-Jedynak. O. Jędrzejewski tłumaczył, że osoba zwracająca się do Boga w ten właśnie sposób prosi o pomoc w ograniczeniu takich zachowań.

W modlitewniku, obok tekstów o. Jędrzejewskiego, znajdują się modlitwy współpracujących z nim młodych ludzi z Krakowa.

Do dyskusji włączyli się obecni na spotkaniu młodzi ludzie, którzy stwierdzili, że taki modlitewnik to dobry pomysł.
– Ojciec pokazał, że każdy może modlić się na swój sposób. Do wielu młodych to trafi i pomoże wejść na drogę modlitwy – powiedział jeden z nich.

d4m459f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4m459f

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj