Trwa ładowanie...

Siedziba muzeum Haliny Poświatowskiej jest już gotowa

Siedziba muzeum Haliny Poświatowskiej jest już gotowaŹródło: Inne
dgu08q9
dgu08q9

Budynek Domu Poezji im. Haliny Poświatowskiej został oddany do użytku w Częstochowie.

Dom, w którym Poświatowska mieszkała w latach 1946-1962, ma być też miejscem spotkań i integracji środowiska częstochowskich poetów.

Budynek ten, wykonany z kamienia wapiennego, był w tak złym stanie technicznym, że podczas prac remontowych runęła jedna ze ścian. Wybudowano go więc praktycznie od nowa, zachowując tylko frontową ścianę. Pozostawiono m.in. charakterystyczne zielone okna, piece i ganek. Koszt inwestycji wyniósł 317 tys. zł; sfinansowało ją miasto.

Muzeum rozpocznie działalność prawdopodobnie dopiero z początkiem przyszłego roku – tyle czasu ma zająć przygotowanie ekspozycji. Zajmą się tym pracownicy Muzeum Częstochowskiego. Część eksponatów przekaże Szkoła Podstawowa nr 8 im. Haliny Poświatowskiej , gdzie zgromadzono już wcześniej liczne pamiątki związane z życiem i twórczością poetki.

dgu08q9

* Halina Poświatowska urodziła się 9 maja 1935 roku w Częstochowie.* W czasie wojny zapadła na ciężka chorobę serca. W 1953 roku, w sanatorium w Kudowie, poznała swego późniejszego męża Adolfa Poświatowskiego, który zmarł nagle na serce w 1956 roku.

W grudniu 1956 poetka zadebiutowała na łamach „Gazety Częstochowskiej” wierszami Szczęście i Człowiek z Annapurny.

Postępująca choroba serca sprawiła, że w 1958 roku poetka podjęła decyzję o poddaniu się operacji w jednej z klinik amerykańskich. Po przeprowadzonym na otwartym sercu zabiegu, Poświatowska podjęła studia w Smith College w Northampton w stanie Massachusetts. W tym czasie w krakowskim Wydawnictwie Literackim ukazał się pierwszy tomik jej poezji Hymn bałwochwalczy.

W 1961 roku na pokładzie Batorego poetka wróciła do Polski i rozpoczęła studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1963 roku została członkiem Związku Literatów Polskich. W 1966 roku Poświatowska przebywała na stypendium w Paryżu. W 1967 roku ukazał się tom autobiograficznej prozy – Opowieść dla przyjaciela .

Poetka zmarła 11 października 1967 roku w wieku 32 lat – po drugiej operacji serca. Została pochowana na częstochowskim cmentarzu Św. Rocha.

Poświatowska uprawiała poezję sensualistyczną, a jednocześnie nasyconą refleksją egzystencjalną. Jej proza autobiograficzna stanowi autokomentarz do twórczości i postawy życiowej, afirmującej życie na przekór śmierci.

dgu08q9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgu08q9

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj