Trwa ładowanie...
komiks
23 kwietnia 2010, 13:50

Setny numer 100 naboi

Setny numer 100 naboiŹródło: Inne
d1vzcyb
d1vzcyb

*<#link|seria|17713|100 naboi#>, jedna z najsłynniejszych serii komiksowych ostatnich lat dobiegła końca. W środę w Stanach Zjednoczonych ukazał się ostatni jej zeszyt. * <#link|seria|17713|100 naboi#> to seria autorstwa scenarzysty Briana Azzarello i rysownika Eduardo Risso – dwóch, niezwykle zdolnych amerykańskich artystów. To oni niemal 10 lat temu, w sierpniu 1999 roku powołali do życia komiks, który w krótkim czasie zdobył sobie niezwykłą popularność i uznanie krytyki.

Pomysł na <#link|seria|17713|100 naboi#> był prosty – cała historia opiera się na motywie tajemniczego mężczyzny, który pojawia się znikąd akurat wtedy, kiedy życie człowieka znajduje się w ruinie. Mężczyzna ma ze sobą walizkę, w której skrywa pistolet, tytułowe 100 nienamierzalnych naboi i niezbite dowody na to, że jest ktoś odpowiedzialny za nieszczęście, które się wydarzyło. Czy mając pewność, że zemsta ujdzie człowiekowi płazem zdecyduje się on na nią?

Jednak zamysł tylko z pozoru jest prosty – w tle bowiem pojawiają się wielkie spiski, tajemnicza organizacja Trust, której macki sięgają wszędzie, i jej zbuntowani zabójcy – Minutmeni. A wszystko splątane w skomplikowanej, rozpisanej na wiele wątków i głosów narracji, która od początku miała się zamknąć w 100 numerach.

W chwili premiery <#link|seria|17713|100 naboi#> ożywił zdrętwiały komiksowy kryminał, jej autorzy szybko stali się prawdziwymi gwiazdami, a seria inspirowała artystów na całym świecie (choćby Michała Śledzińskiego przy rysowaniu Komisarza Żbika ). Nie obyło się też bez nagród – 100 naboi zdobyła cztery nagrody Harveya i trzy nagrody Eisnera.

W Polsce serię wydawało wydawnictwo Mandragora – w wydaniach zbiorczych ukazały się 42 zeszyty. Niestety po upadku wydawnictwa nikt nie podjął się kontynuowania serii.

d1vzcyb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vzcyb

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj