Trwa ładowanie...
warszawa
23 kwietnia 2010, 13:43

Senat złożył hołd Julianowi Ursynowi Niemcewiczowi

Senat złożył hołd Julianowi Ursynowi NiemcewiczowiŹródło: Inne
d1s11gt
d1s11gt

Senat złożył hołd Julianowi Ursynowi Niemcewiczowi w uchwale przyjętej w 250. rocznicę jego urodzin. Senatorowie zwrócili się do środowisk uniwersyteckich, twórców związanych z literaturą i teatrem o spopularyzowanie najcenniejszych dzieł poety.

- Senat uznaje, że Julian Ursyn Niemcewicz chlubnie zapisał się na kartach historii Polski. Pamięć o nim i jego dorobek literacki przetrwały wieki i to czyni go człowiekiem godnym naszego uznania i czci - napisano w uchwale, którą w czwartek senatorowie przyjęli jednogłośnie.

Senat zwraca przy tym uwagę, że część dzieł Niemcewicza pozostaje do dziś w rękopisach i ciągle czeka na wydanie. Senatorowie zwrócił się do Polaków pozostających poza krajem o zainteresowanie pozostawionym przez Niemcewicza dziedzictwem.

Julian Ursyn Niemcewicz , herbu Rawicz, urodził się w 1758 r. w Skokach koło Brześcia Litewskiego, zmarł w 1841 r. w Paryżu. Ukończył Szkołę Rycerską w Warszawie, po której został adiutantem księcia Adama Kazimierza Czartoryskiego. W czasach Sejmu Wielkiego stworzył wraz z Hugonem Kołłątajem projekt reformatorskiej Konstytucji 3 Maja. Po zwycięstwie Targowicy - przeciwników reform ustrojowych - wyemigrował do Niemiec, wrócił do kraju na wieść o wybuchu Powstania Kościuszkowskiego.

d1s11gt

* Niemcewicz był sekretarzem Tadeusz Kościuszki, z którym przeżył klęskę bitwy pod Maciejowicami i carską niewolę. Po uwolnieniu w 1976 r. wyjechał wraz z Kościuszką do USA. Ożenił się tam z Susan Kean. Napisał też wówczas pierwszą na świecie biografię George'a Washingtona.*

Po powrocie do kraju w 1807 r. włączył się w działalność polityczną. Po wybuchu powstania listopadowego w 1830 r. był m.in. członkiem Rady Administracyjnej i rządu. W 1833 wyemigrował do Paryża.

Julian Ursyn Niemcewicz miał wpływ na młodzieńczą twórczość Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego . Jego najsłynniejszymi dziełami są: Powrót posła , Kazimierz Wielki, Śpiewy historyczne , Dzieje panowania Zygmunta III, Jadwiga królowa polska, Jan Kochanowski w Czarnym Lesie, Pamiętniki czasów moich.

d1s11gt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1s11gt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj