Trwa ładowanie...

Seminarium o ludobójstwie w muzeum Auschwitz

Seminarium o ludobójstwie w muzeum AuschwitzŹródło: Inne
d4avxui
d4avxui

Około 20 przedstawicieli średniego szczebla ministerstw z 13 krajów, m.in. Argentyny, Bośni, Chin, Kambodży, Niemiec, USA i Polski, bierze udział w rozpoczętym w poniedziałek w oświęcimskim muzeum Auschwitz seminarium dotyczącym zagadnień ludobójstwa i możliwości przeciwdziałania mu.

Seminarium, którego pomysłodawcą jest amerykański filantrop Fred Schwartz, zorganizowało Centrum Rafaela Lemkina na rzecz Przeciwdziałania Ludobójstwu, powołane w 2004 roku. Wsparli je m.in. były prezydent Aleksander Kwaśniewski, nieżyjący już były prezydent Niemiec Johannes Rau, noblista Elie Wiesel oraz książę Jordanii Hassan.

Według Freda Schwartza, uczestnicy seminarium od co najmniej pięciu lat pracują w administracjach swoich państw. Zajmują się stanowieniem prawa i prawami człowieka. Przez najbliższy tydzień będą uczyć się historii Auschwitz, poznawać charakterystykę zjawiska ludobójstwa, a także podstawowe możliwości, dzięki którym można zapobiec lub powstrzymać ludobójstwo. Będą to praktyczne metody z dziedziny ekonomii, polityki, religii, prawa. Mamy nadzieję, że powstanie grupa ludzi, którzy będą mieć znajomość mechanizmów ludobójstwa. Dzięki temu będą mogli skutecznie mu zapobiegać - powiedział.

Schwartz zaznaczył, że uczestnicy pierwszego seminarium w swojej dotychczasowej pracy zademonstrowali zdolności przywódcze. Liczymy, że w przyszłości mogą się stać liderami w swoich krajach - powiedział.

d4avxui

Dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński ocenił, że bardzo często przedstawiciele administracji państwowej, częściej niż zwykli ludzie, mają poczucie ociężałości, bezradności strukturalnej wobec wydarzeń politycznych.

Ludziom, którzy w dużej mierze są odpowiedzialni za pewne działania lub za ich brak, trzeba dawać takie narzędzia, które umożliwią ożywianie struktur administracyjnych czy politycznych, by osoby bezbronne nie ginęły masowo w XXI wieku - powiedział Cywiński.

Według Freda Schwartza, seminaria organizowane będą trzy razy w roku, a w przyszłości - pięciokrotnie. Zajęcia mają charakter zamknięty.

Patron Centrum, Rafael Lemkin, był polskim Żydem, który wyemigrował do USA. Jest twórcą terminu ludobójstwo. Dzięki jego staraniom ONZ w 1948 roku przyjęła konwencję o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa.

d4avxui
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4avxui