Szkoły będą mogły swobodnie decydować z jakich podręczników będą uczyć się uczniowie oraz swobodnie wybierać programy nauczania - zdecydował Sejm w piątek odrzucając wniosek mniejszości do projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty.
Za odrzuceniem wniosku PiS, które chciało utrzymania przepisów ograniczających szkołom wybór podręczników i programów, głosowało 273 posłów, sześciu było przeciwko, nikt nie wstrzymał się. Podczas głosowania na sali nie było posłów PiS.
Zgodnie z projektem nowelizacji z ustawy wykreślone zostaną artykuły mówiące, że szkoły mogą wybrać do trzech podręczników do każdego przedmiotu na danym poziomie kształcenia oraz że wybranego zestawu nie można zmieniać przez trzy lata.
Pomysł ograniczenia wyboru podręczników i programów był autorstwa Romana Giertycha ministra edukacji w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Miało ono - jego zdaniem - doprowadzić do obniżenia cen podręczników. Pierwotnie ograniczenie miało być bardziej restrykcyjne - do jednego podręcznika i jednego programu.