Trwa ładowanie...

Sejm uczcił pamięć Marii Konopnickiej

Sejm przyjął w piątek przez aklamację specjalną uchwałę, w której uczcił pamięć wybitnej poetki i pisarki Marii Konopnickiej.

Sejm uczcił pamięć Marii KonopnickiejŹródło: Inne
dm230m2
dm230m2

Sejm przyjął w piątek przez aklamację specjalną uchwałę, w której uczcił pamięć wybitnej poetki i pisarki Marii Konopnickiej . Jak podkreślono, Konopnicka "wiele serca włożyła w twórczość patriotyczną".

Jak przypomniano w uchwale, Konopnicka jest nazywana "pieśniarką ludu polskiego", a u źródeł jej twórczości leżała "wielka wrażliwość artystyczna oraz umiejętność czerpania natchnienia z polskiej przyrody, obyczajów i tradycji ludowych".

"Jest znana z bogatej twórczości, w tym utworów dla dzieci. Wiele serca włożyła w twórczość patriotyczną. 100 lat temu, w 1908 roku podarowała nam i przyszłym pokoleniom Polaków Rotę" -zaznaczono.

"Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród - to słowa, które w każdym z nas wzbudzają poczucie dumy i tożsamości narodowej. Wychowani na patriotycznej twórczości Marii Konopnickiej, Polacy przyczynili się do odzyskania niepodległości, odbudowania i obrony ojczyzny" - czytamy w uchwale. Posłowie odśpiewali zwrotkę Roty.

dm230m2

* Maria Konopnicka ,* z domu Wasiłowska (ur. w 1842 roku w Suwałkach, zm. w 1910 roku we Lwowie) była poetką i nowelistką, krytykiem literackim, publicystką, tłumaczką i działaczką na rzecz praw kobiet.

Debiutowała w prasie jako poetka w 1870 roku. Pierwszym jej utworem był wiersz Zimowy poranek. Nowele pisała od początku lat osiemdziesiątych XIX w. aż do śmierci. Zaczęło się od dziennikarskich doświadczeń Konopnickiej, w czasie redagowania przez nią pisma kobiecego "Świt". W 1909 roku opublikowała Rotę - jedną z najważniejszych polskich pieśni patriotycznych.

dm230m2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dm230m2

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj