Trwa ładowanie...
d1vul58

Salman Rushdie napisze książkę o latach spędzonych w ukryciu

d1vul58
d1vul58

* Salman Rushdie zapowiedział, że ma w planach powieść, w której opisze lata spędzone na wygnaniu i życiu w ukryciu po tym, jak rząd irański wydał na niego wyrok śmierci.*

Rushdie wyjawił swe plany podczas debaty na Emory University, gdzie otwarto wystawę prezentującą rękopisy pisarza. Rushdie przekazał uniwersytetowi swoje manuskrypty, niepublikowane utwory, listy oraz szkolne fotografie. Archiwum to zostanie wkrótce udostępnione zwiedzającym.

- Taka jest moja historia, która powinna być opowiedziana. Myślę, że zbliżam się do jej wyrażenia – powiedział pisarz podczas konferencji.

Salman Rushdie został zmuszony do ucieczki do Wielkiej Brytanii: w 1989 roku ajatollah Chomeini nałożył na pisarza fatwę z powodu Szatańskich wersetów obrażających uczucia religijne muzułmanów (w przypadku Rashdiego fatwa, czyli opinia teologiczno-prawna, zawierała wskazanie do zabicia pisarza). W 1998 roku irański rząd zrezygnował z fatwy, jednak jej nie anulował. Z tego powodu niektóre nieprzejednane organizacje muzułmańskie ciągle grożą pisarzowi śmiercią. Salman Rushdie uważa jednak, że współcześnie fatwa jest już tylko figurą retoryczną, nie zaś realną groźbą.

d1vul58
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vul58