Trwa ładowanie...
d2z38yl
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
papcio chmiel

Sąd oddalił wniosek o "zasiedzenie" oryginałów XIV księgi "Tytusa, Romka i A'Tomka"

Sąd w podwarszawskim Legionowie orzekł, że osoby, które wystąpiły z wnioskiem o "zasiedzenie" oryginalnych plansz z księgi XIV komiksu "Tytus, Romek i A'Tomek" nie nabyły ich własności; prawomocnym właścicielem pozostaje więc rysownik Henryk Jerzy Chmielewski - Papcio Chmiel. Wyrok jest nieprawomocny.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
(Facebook)
d2z38yl

Sąd w podwarszawskim Legionowie orzekł, że osoby, które wystąpiły z wnioskiem o "zasiedzenie" oryginalnych plansz z księgi XIV komiksu "Tytus, Romek i A'Tomek" nie nabyły ich własności; prawomocnym właścicielem pozostaje więc rysownik Henryk Jerzy Chmielewski - Papcio Chmiel . Wyrok jest nieprawomocny.

Chodzi o głośną sprawę zaginionych oryginałów XIV księgi "Tytusa, Romka i A'Tomka", które pojawiły się na jednej z aukcji internetowych i w domu aukcyjnym. Papcio Chmiel w grudniu ubiegłego roku mówił dziennikarzom, że "ludzie, którzy je sobie przywłaszczyli 26 lat temu, wzięli adwokata i chcą uzyskać do nich prawo na zasadzie 'zasiedzenia'". Sprawa wyszła na jaw, gdy do rysownika zadzwoniono z domu aukcyjnego DESA z pytaniem, czy sprzedawał jakieś oryginały prac.

"Zaprzeczyłem i bardzo się ucieszyłem, że plansze się odnalazły. Ale okazało się, że ci, którzy je przywłaszczyli, oddali sprawę do sądu" - mówił wówczas. Jak informował wtedy, osoby, które próbują uzyskać prawa do jego prac twierdzą, że znalazły je na śmietniku i "przechowały".

d2z38yl

Jak donosiły media, do sądu wystąpiło w tej sprawie dwóch mężczyzn, Paweł K. i Mariusz N., którzy wcześniej próbowali sprzedać plansze w internecie, a potem na aukcji za 300 tys. zł. Chcieli uzyskać prawa do oryginałów, powołując się na zapis Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym w przypadku posiadania rzeczy ruchomej, w dobrej wierze, przez okres trzech lat, nabywa się jej własność.

"Sąd w poniedziałek wniosek o zasiedzenie oddalił" - poinformowała PAP Joanna Adamowicz z biura prasowego Sądu Okręgowego Warszawa-Praga. Wyrok jest nieprawomocny.

Rysownik, artysta-plastyk Henryk Jerzy Chmielewski urodził się w 1923 r. w Warszawie. Podczas II wojny brał udział w powstaniu warszawskim. Przygodę z komiksem rozpoczął w 1947 r., rysując dla "Świata Przygód", potem współpracował z harcerskim "Światem Młodych". W 1966 r. ukazał się pierwszy, wydany osobno, album opowiadający historię trójki przyjaciół: Tytusa, Romka i A'Tomka. Przez szereg lat wydano 31 ksiąg z przygodami kultowych bohaterów oraz kilka albumów.

d2z38yl

Podziel się opinią

Share

d2z38yl

d2z38yl