Trwa ładowanie...

Sąd Najwyższy anulował wyrok ws. zabójstwa Politkowskiej

Sąd Najwyższy anulował wyrok ws. zabójstwa PolitkowskiejŹródło: AFP
d19y293
d19y293

Rosyjski Sąd Najwyższy anulował w czwartek wydany w lutym wyrok uniewinniający trzech mężczyzn oskarżonych o udział w zabójstwie opozycyjnej dziennikarki Anny Politkowskiej w 2006 roku. Nakazano przeprowadzenie ponownego procesu.

Tym samym sąd przychylił się do wniosku Prokuratury Generalnej, która nalegała na zmianę wyroku i skierowanie sprawy do ponownego rozpatrzenia.

O organizację mordu oskarżeni byli Siergiej Chadżikurbanow, były oficer Zarządu do Walki z Przestępczością Zorganizowaną MSW Rosji oraz bracia Dżabrail i Ibrahim Machmudowowie. W lutym ława przysięgłych Moskiewskiego Okręgowego Sądu Wojskowego uznała, że ich wina nie została udowodniona.

Obrońca Dżabraila Machmudowa Murad Musajew powiedział w czwartek agencji RIA-Nowosti, że spodziewał się, iż uniewinniający wyrok zostanie anulowany.
- W naszym kraju wyrok uniewinniający postrzegany jest jako zło absolutne, z którym należy walczyć - skomentował tę decyzję.
Dodał, że zwróci się ze skargą do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

d19y293

Według aktu oskarżenia Chadżikurbanow był organizatorem zabójstwa, a bracia Machmudowowie – jego wspólnikami i pomocnikami bezpośredniego wykonawcy. Za zabójcę uznany został ich starszy brat, 34-letni Rustam Machmudow, pozostający na wolności.

W lutym oprócz tych trzech oskarżonych 12-osobowa ława uniewinniła również Pawła Riaguzowa, oficera rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB)
, którego łączono z zabójstwem.

Anna Politkowska - wybitna dziennikarka, obrończyni praw człowieka i autorka książek o współczesnej Rosji, w tym o wojnie w Czeczenii i autorytarnej polityce Władimira Putina - została zastrzelona 7 października 2006 roku na klatce schodowej swojego domu w Moskwie.

d19y293
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19y293