Trwa ładowanie...

Ruszyła Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa

Share
Ruszyła Kujawsko-Pomorska Biblioteka CyfrowaŹródło: Inne
d1z1uj7

Kujawsko-Pomorską Bibliotekę Cyfrową, z której zbiorów można za darmo korzystać za pośrednictwem internetu, symbolicznie otwarto w piątek na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika (UMK) w Toruniu. Na początek w katalogu znalazło się 1375 dzieł.

– Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach wieloletniego projektu współfinansowanego przez Unię Europejską z funduszy programu rozwoju regionalnego. Na uruchomienie biblioteki cyfrowej otrzymaliśmy milion złotych. Rocznie planujemy skanować i udostępniać około 5 tysięcy publikacji – poinformowała koordynatorka projektu, zastępca dyrektora biblioteki UMK, Bożena Bednarek-Michalska.

Jak zapewniła Bednarek-Michalska Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa spełnia wszelkie standardy europejskie przewidziane dla tego typu przedsięwzięć. Na początek udostępniane są głównie stare zbiory, do których wygasły prawa autorskie. Na stworzenie kopii elektronicznych nowszych dzieł często potrzebne będzie uzyskanie zgody autorów lub wydawców.

d1z1uj7

Cyfrowe wersje publikacji zgrupowano w trzech kolekcjach: dziedzictwo kulturowe (inkunabuły, starodruki, rękopisy, zbiory ikonograficzne, kartograficzne oraz emigracyjne ze zbiorów kujawsko-pomorskich bibliotek), materiały dydaktyczne (podręczniki, monografie i artykuły naukowe tworzone w regionie) i regionalia (książki, zbiory ikonograficzne, kartograficzne, muzyczne oraz dokumenty życia społecznego Kujaw, Pomorza i Ziemi Dobrzyńskiej oraz Vilniana).

Główną instytucją realizującą projekt jest Biblioteka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, a partnerami są bydgoskie biblioteki Collegium Medicum UMK i Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. W przyszłości przewiduje się, że włączą się również inne biblioteki, archiwa i muzea województwa kujawsko- pomorskiego.

W Polsce istnieją już podobne biblioteki cyfrowe - Wielkopolska, Zielonogórska, Dolnośląska i Politechniki Łódzkiej.

Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa jest dostępna pod internetowym adresem www.kpbc.umk.pl .

d1z1uj7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1z1uj7
d1z1uj7