Trwa ładowanie...
d1fee2c

Rusza Tydzień Kultury Języka

d1fee2c
d1fee2c

Prelekcje, konkursy, wystawy, spotkania z językoznawcami, poetami i pisarzami dla uczniów i studentów, zaplanowano podczas rozpoczynającego się w poniedziałek w Kielcach XVII Tygodnia Kultury Języka.

Celem Tygodnia Kultury Języka jest zainteresowanie dzieci i młodzieży poprawną polszczyzną.

Językoznawca dr Janusz Wróblewski z Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Kochanowskiego powiedział, że warto organizować taką imprezę, ponieważ młodzi ludzie, wskazujący sobie wysokie cele nie wiedzą, że tajemnica sukcesu ich osiągnięcia tkwi w umiejętności wypowiadania się.

- Obecnie młodzi ludzie uczą się w milczeniu, w licznych klasach rzadko się odzywają, w domu siedzą przy telewizorze lub komputerze i nie rozmawiają. Dlatego mają coraz większe trudności z wypowiadaniem się i z wysławianiem - dodał Wróblewski.

W ramach Tygodnia odbędą się spotkania z autorem Wypasionego słownika najmłodszej polszczyzny Bartkiem Chacińskim , który będzie opowiadał o zmieniającym się języku polskim i o kodach językowych pokoleń. O polszczyźnie będzie także mówiła językoznawca dr Katarzyna Kłosińska . Podczas wieczorów autorskich z miłośnikami słowa pisanego spotkają się poeci Hanna Borkowska i Jacek Dehnel oraz pisarka Madlen Narmo.

d1fee2c

W Kieleckim Centrum Kultury we wtorek odbędzie się m.in. slam poetycki, podczas którego wszyscy chętni będą mogli zaprezentować swój utwór, a najlepsi otrzymają nagrody. W czasie środowego seminarium "Język i kariera", które poprowadzą m.in. psychologowie biznesu, będzie można dyskutować o tym, co się liczy podczas szukania pracy. W czwartek aktorka, reżyser i pedagog sztuki Elwira Romańczuk poprowadzi warsztaty dramy - wchodząc w różne role jej uczestnicy będą poznawać reakcje i zachowania wynikające z cech odtwarzanej postaci.

Dla uczniów kieleckich szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich przygotowano konkursy ortograficzne, dla najstarszych - także turniej krasomówczy oraz konkurs umiejętności opracowywania językowego tekstów pisanych na komputerze.

Podczas warsztatów maturzyści dowiedzą się jak napisać prezentację maturalną z języka polskiego, gimnazjaliści będą rozwijać talenty teatralne, a uczniowie VI klas podstawówek poznają język filmu. W kieleckim Muzeum Zabawek i Zabawy młodzież spotka się z założycielem Muzeum Opowiadaczy Historii w Konstancinie Michałem Malinowskim, który będzie uczył sztuki opowiadania.

Tydzień Kultury Języka potrwa do piątku. Zakończy się przedstawieniem „Łotrzyce” wg tekstu Agnieszki Osieckiej , który w KCK zaprezentuje warszawski Teatr Wytwórnia.

Organizatorami Tygodnia Kultury Języka są KCK, UJK Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Kuratorium Oświaty oraz kieleckie biblioteki: Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka.

d1fee2c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fee2c

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj