Trwa ładowanie...

"Rubryki strat i zysków" - nowa książka Jacka Dehnela

Do księgarń trafiła najnowsza, wydana przez Biuro Literackie, książka Jacka Dehnela. "Rubryki strat i zysków" to wybór cykli poetyckich i poematów powstałych w latach 1999-2010. W tomie znalazło się także kilka nigdy wcześniej niepublikowanych w formie książkowej utworów, w tym cykl - "Języki obce".

"Rubryki strat i zysków" - nowa książka Jacka DehnelaŹródło: "__wlasne
dl3k0ka
dl3k0ka

Do księgarń trafiła najnowsza, wydana przez Biuro Literackie, książka Jacka Dehnela . Rubryki strat i zysków to wybór cykli poetyckich i poematów powstałych w latach 1999-2010. W tomie znalazło się także kilka nigdy wcześniej niepublikowanych w formie książkowej utworów, w tym cykl Języki obce.

Tytuł tomu Dehnel tłumaczy w następujący sposób: "Pisanie jest stratą w różnym sensie. W czasie pisania można było zrobić coś innego. (...) Ale równocześnie każdą z tych (...) strat można odwrócić: owszem, można było czas na pisanie spożytkować lepiej, ale można też było znacznie gorzej. Ten bilans nigdy nie zostaje zamknięty, są tylko rubryki po obu stronach, a i te niezbyt godne zaufania".

Publikacja ma wprowadzić ład do dotychczas wydanych cykli. "Niektóre składy poematów okazały się pewne i ostateczne, inne - nietrwałe. Ta książka stara się to jakoś uporządkować" - mówi* Dehnel*.Istotne jest również zaprezentowanie spójnego obrazu własnej twórczości: "Cieszę się, że powstała taka całość, bo zagadnienie cykliczności, formy szerszej, obfitszej, nurtuje mnie właściwie od samego początku pisania".

Paweł Kozioł pisze o Rubrykach...: "Chyba właśnie obecność tych wszystkich osobników sprawia, że od bajki o neoklasycyzmie lepsza tu jest z pewnością bajka o poezji dworskiej, o wierszu jako przedłużeniu gestu. Sprawia ona również coś innego, również dworskiego poniekąd, jako że dwór jest krainą plotki i sprawiania wrażenia. Mówiąc jeszcze inaczej: opowiadania o ludziach".

dl3k0ka

* Jacek Dehnel , poeta, prozaik i tłumacz, jest laureatem Nagrody Kościelskich i Paszportu "Polityki". W 2010 roku został nominowany do Nike za wydany przez Biuro Literackie Ekran kontrolny .* Jakub Winiarski pisał wówczas o autorze tomu: "Sztuką jest w jego rozumieniu stały transfer tradycji w teraźniejszość. Transfer wieczności w codzienność".

Rubryki strat i zysków to kolejna - po tomach Brzytwa okamgnienia i Ekran kontrolny oraz dwóch książkach translatorskich (Niosłem ci kanapeczkę Karlisa Verdinša, Zebrane Philipa Larkina ) - pozycja Jacka Dehnela ukazująca się pod szyldem Biura Literackiego.

oprac. GW

dl3k0ka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dl3k0ka