Trwa ładowanie...
d1ef7ju
historia
23 kwietnia 2010, 13:56

Rozstrzygnięcie konkursu na Najlepszy Debiut Historyczny Roku

d1ef7ju
d1ef7ju

Paweł Sękowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego zdobył I nagrodę w konkursie IPN i PAN na Najlepszy Debiut Historyczny Roku 2009 za pracę magisterską pt. Polskie Stronnictwo Ludowe w Krakowie i powiecie krakowskim w latach 1945-1949.

Konkurs im. Władysława Pobóg-Malinowskiego zorganizował IPN wspólnie z Instytutem Historii Polskiej Akademii Nauk. Do finału trzeciej edycji jury w składzie: prof. Andrzej Paczkowski (przewodniczący), prof. Andrzej Chojnowski, prof. Włodzimierz Mędrzecki, prof. Tomasz Szarota, dr Marek Kornat i dr Antoni Dudek (sekretarz) zakwalifikowało czternaście prac magisterskich oraz cztery prace doktorskie.

- Prace, zwłaszcza magisterskie, prezentowały bardzo wysoki poziom, więc wybór był trudny. Ostatecznie zdecydowaliśmy się przyznać osiem nagród i wyróżnień dla autorów prac magisterskich i doktorskich. Zaskoczył nas tylko fakt, że wszystkie one dotyczyły okresu po 1939 roku. Pragniemy dlatego przypomnieć, że na konkurs można nadsyłać prace dotyczące historii Polski z całego wieku XX - mówił sekretarz jury Antoni Dudek podczas czwartkowej uroczystości wręczenia nagród.

W kategorii prac magisterskich jury oprócz I nagrody dla Pawła Sękowskiego przyznało także dwie II nagrody dla Magdaleny Heruday-Kiełczewskiej za pracę Reakcja Francji na wprowadzenie stanu wojennego w Polsce: grudzień 1981 - styczeń 1982 oraz Kamila Dworaczka za Od śmierci Pyjasa po narodziny „Solidarności”. Działalność Studenckiego Komitetu Solidarności we Wrocławiu.

d1ef7ju

Komisja przyznała też w tej kategorii trzy wyróżnienia - dla Magdaleny Karwan za Powstanie i działalność NSZZ „Solidarność” w Pabianicach 1980-1989, dla Sebastiana Drabika za pracę Elita polityczna wojewódzkiej organizacji partyjnej Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w województwie krakowskim w latach 1956-1975 oraz dla Radosława Kurka za pracę Dekada kariery politycznej Romana Romkowskiego 1944-1954.

- Pomysł mojej pracy został podsunięty przez promotorkę. O wyborze tematu zadecydował chyba także osobisty kontakt z działaczem ludowym z tamtego okresu Antonim Podrazą. Również sama specyfika działalności PSL w tamtym okresie mnie zainteresowała, zwłaszcza w okresie do 1949 roku. Te poszerzone ramy czasowe dały możliwość przyjrzenia się działalności ludowców w nowych okolicznościach, coraz bardziej ograniczonej niezależności. Myślę, że dało to interesujący efekt i bardzo mnie cieszy wyróżnienie dla mojej pracy - mówił laureat pierwszej nagrody Paweł Sękowski.

W kategorii prac doktorskich nie przyznano nagrody, wyróżniono jednak dwie prace - Tajne organizacje harcerstwa w Polsce w latach 1944-1956 autorstwa Ewy Rzeczkowskiej oraz Relacje między paryską „Kulturą” a krajem 1947-1973 Anny Cichockiej.

I nagrodą w kategorii prac magisterskich był okolicznościowy dyplom, wydanie pracy przez IPN i Instytut Historii PAN oraz honorarium w wysokości 10 tys. zł(w przypadku II nagrody kwota ta wynosi 5 tys. zł). Prace wyróżnione w obu kategoriach prawdopodobnie zostaną opublikowane we fragmentach.

d1ef7ju
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ef7ju

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj