Trwa ładowanie...
kultura
23-04-2010 13:53

Rozpoczynają się Dni Kultury Chińskiej w Warszawie i Krakowie

Rozpoczynają się Dni Kultury Chińskiej w Warszawie i KrakowieŹródło: Inne
d3qyipp
d3qyipp

Wystawa grafik malowanych tuszem, prezentowana na Zamku Królewskim w Warszawie, zainauguruje w czwartek Dni Kultury Chińskiej, które potrwają do 2 października.

Dyrektor Zamku Królewskiego Andrzej Rottermund zwrócił uwagę podczas środowej konferencji prasowej, że wystawa stanowi główny element tegorocznych Dni Kultury Chińskiej, które odbędą się w Warszawie i Krakowie. Ich organizatorem ze strony polskiej jest Instytut Adama Mickiewicza, a ze strony chińskiej - Ambasada Chin w Polsce.

Na ekspozycji pt. „Chińscy mistrzowie tuszu. Tusz we współczesnej sztuce Państwa Środka” zaprezentowane zostaną 64 prace znanych w Chinach twórców, specjalizujących się w tzw. sztuce tuszu, m.in. Gu Wendy, Li Jina czy Yuana Xiaofanga. Najwięcej zaprezentowanych zostanie prac graficznych na papierze, ale pokazane zostaną także rzeźby, instalacje czy pokazy wideo. Zjawisko sztuki tuszu powstało w połowie lat 80. XX w. Techniki kładzenia (lawowania) tuszu, operowania plamą i ruchami pędzla, zaczerpnięte zostały z kaligrafii.

Wystawę „Chińscy mistrzowie tuszu” prezentowano w wielu miastach chińskich oraz dwukrotnie w Stanach Zjednoczonych. Po zakończeniu pokazu w Polsce ekspozycja pokazywana będzie w Budapeszcie, Bukareszcie i Zagrzebiu.

Dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza Paweł Potoroczyn ocenił, że Dni Kultury Chińskiej to wyjątkowa okazja do poznania bardzo ciekawej, ale wciąż mało znanej w Polsce kultury współczesnych Chin.

d3qyipp

Omawiając program Dni Kultury Chińskiej, szef Instytutu Adama Mickiewicza zwrócił uwagę na wydarzenie, które odbędzie się 10 września w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie i 12 września w krakowskiej Filharmonii im. Karola Szymanowskiego. Uznawany za jednego z najwybitniejszych chińskich skrzypków młodego pokolenia Li Chuanyun oraz pianista Chen Qingzhi wykonają utwory Wieniawskiego, Chopina i Piotra Czajkowskiego.

Solistom towarzyszyć będzie Chińska Radiowo-Filmowa Orkiestra Symfoniczna, którą poprowadzi Fan Tao, zwany dyrygentem o idealnej technice.

Jak poinformowała rzeczniczka Instytutu Adama Mickiewicza Magdalena Mich, trwają również przygotowania do prezentacji kultury polskiej w Chinach planowanej na 2010 rok.

W maju przyszłego roku odbędą się Dni Kultury Polskiej, od 1 maja do 31 października w Szanghaju trwać będzie Wystawa Światowa EXPO 2010. Z okazji przypadającej w nadchodzącym roku 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina planowane są w Chinach także cykle koncertów chopinowskich, warsztaty muzyczne i wykłady.

d3qyipp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qyipp

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj