Trwa ładowanie...

Rozpoczyna się VIII Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski

Rozpoczyna się VIII Międzynarodowy Festiwal GombrowiczowskiŹródło: Inne
d4i1ydt
d4i1ydt

VIII Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski rozpocznie się dziś w Radomiu. To jedna z najważniejszych imprez kulturalnych w mieście. Do 31 października swoje spektakle pokaże tutaj siedem teatrów z Polski i dwa z zagranicy: z Belgii i Litwy.

Festiwal zainauguruje premiera „Ferdydurke”, przygotowana przez gospodarzy - Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Spektakl wyreżyserował Bartłomiej Wyszomirski. Z tą samą sztuką („Ferdydurke, czyli czas nieuniknionego mordu”, reż. Wojciech Kościelniak) przyjedzie na radomski festiwal Teatr im. W. Bogusławskiego z Kalisza.

Dwa zespoły: Teatr im. Stefana Żeromskiego z Kielc oraz Narodowy Stary Teatr im. H. Modrzejewskiej z Krakowa - zaprezentują swoje interpretacje „Trans-Atlantyku”.

Kolejne dwa: Teatr im. J. Szaniawskiego z Wałbrzycha oraz litewski State Youth Theatre z Wilna pokażą „Iwonę, księżniczkę Burgunda”.

Według dyrektora Teatru Powszechnego w Radomiu Zbigniewa Rybki, mimo że tytuły sztuk wystawianych na festiwalu będą się dublować, to zaprezentowany repertuar ma różnić się pod względem interpretacji, estetyki i formy.
- Na festiwalowym afiszu znajdą się spektakle, reprezentujące różne sposoby myślenia o Gombrowiczu i teatrze - podkreślił.

d4i1ydt

Po raz pierwszy w tym roku festiwal ma formę konkursu. Jury przyzna Grand Prix dla najlepszego teatru, aktora i aktorki.

Tegoroczna edycja festiwalu zbiegła się w czasie z jubileuszem 30-lecia radomskiego teatru. Z tej okazji podczas gali inauguracyjnej zostaną nagrodzeni najbardziej zasłużeni pracownicy teatru.

Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski powstał w 1993 roku. Ideą organizatorów było stworzenie międzynarodowego, wielokulturowego forum wymiany myśli, doświadczeń, interpretacji, oraz postawienie na nowo problemu Gombrowicza, problemu czytania i odczytania jego dzieła.

Witold Gombrowicz (1904-1969) jest jednym z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku - prozaikiem, dramaturgiem i eseistą. Debiutował zbiorem opowiadań psychologiczno-fantastycznych Pamiętnik z okresu dojrzewania w 1933 roku.

d4i1ydt

Utrzymana w tonie groteski powieść Ferdydurke (1937) zarysowała główne problemy jego twórczości: potęgę formy oraz ról społecznych w stosunkach między ludźmi i w ich psychice. Inne jego znane utwory to: Iwona, księżniczka Burgunda , Ślub, Trans-Atlantyk , Pornografia i Kosmos .

Szeroki wachlarz problemów intelektualno-artystycznych oraz informacji biograficznych przyniosły Dziennik 1953-1956 , Dziennik 1957-1961 , Dziennik 1967-1969 . Międzynarodowe uznanie uzyskał u schyłku życia. Jego utwory były przekładane na języki obce oraz inscenizowane w wielu teatrach na świecie. Zmarł w 1969 roku we Francji.

d4i1ydt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4i1ydt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj