Trwa ładowanie...
książki
23 kwietnia 2010, 13:45

Rozpoczęły się XI Dni Książki Żydowskiej

Rozpoczęły się XI Dni Książki ŻydowskiejŹródło: Inne
djzcsgq
djzcsgq

Ponad 30 spotkań autorskich, promocji, paneli, wystaw i pokazów filmowych znalazło się w programie Dni Książki Żydowskiej, które rozpoczęły się w niedzielę w Warszawie. Impreza potrwa do 21 maja.

Dni Książki Żydowskiej organizowane są przez Stowarzyszenie Midrasz już po raz jedenasty. Od zakończenia ubiegłorocznej imprezy ukazało się kilkadziesiąt nowych tytułów poświęconych tematyce żydowskiej. Na specjalnie zorganizowanych stoiskach z książkami znajdzie się około ośmiuset pozycji w języku polskim i angielskim.

Jak co roku do wzięcia udziału w Dniach Książki Żydowskiej zaproszono wielu pisarzy, dziennikarzy, naukowców. Wśród zaplanowanych dyskusji znalazły się m.in.: „Nusech Pojln. Studia z dziejów kultury jidysz w powojennej Polsce”, „Pragmatyk czy konformista - spór o rolę papieża Piusa XII w sprawie Holokaustu”, „Markus Jastrow i Izaak Cylkow - dwaj warszawscy rabini i ich dziedzictwo”.

Uroczysta inauguracja XI Dni Książki Żydowskiej odbyła się w synagodze im. Nożyków, gdzie Andrzej Wajda otworzył wystawę swoich ilustracji do spektaklu „Dybuk” według Szymona An-skiego. Spektakl powstał w krakowskim Starym Teatrze w 1988 roku.

Planowane są także spotkania autorskie, m.in. z Irit Amiel, Anną Frajlich, Józefem Henem, Danem Kurzmanem, Shoshaną Ronen, Joanną Wiszniewicz, Szewachem Weissem.

djzcsgq

Swego rodzaju tematem przewodnim Dni Książki Żydowskiej będzie Marzec'68 i jego następstwa. W tym roku przypada 40. rocznica tych wydarzeń i ukazało się wiele nowych książek na ten temat. Jedną z nich jest Życie przecięte. Opowieści pokolenia marca Joanny Wiszniewicz (Wydawnictwo Czarne). Książka, która będzie tematem wtorkowej dyskusji w ramach Dni Książki Żydowskiej, pokazuje losy pierwszej powojennej generacji polskich Żydów. Oparta jest na przeprowadzonych przez autorkę wywiadach, których bohaterowie urodzeni i wychowani w miastach i miasteczkach powojennej Polski, opowiadają o swoim dzieciństwie przeżytym w żydowskich lub polskich środowiskach, opowiadają o tym, jak przeżyli Marzec - i kim są po Marcu.

Także we wtorek odbędzie się spotkanie na temat tomu Po marcu. Wiedeń. Rzym. Nowy Jork pod redakcją Anny Frajlich . Książka jest zbiorem listów pisanych po emigracji marcowej przez Annę Frajlich , jej męża Władysława Zająca i siostrę Felicję Bromberg do rodziny, która została w Polsce. Opisują los emigranta, powolne budowanie swojego nowego życia w nowych ojczyznach. Książkę wydało Stowarzyszenie Midrasz.

XI Dni Książki Żydowskiej potrwają do środy. Imprezy odbywać się będą m.in. w Austriackim Forum Kultury, Klubie Mamełe, Cafe Próżna oraz Synagodze im. Nożyków.

djzcsgq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djzcsgq

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj