Trwa ładowanie...
d1h7g6i
litwa
24-05-2010 14:01

Rozpoczęły się poetyckie spotkania „Maj na Wilią”

Rozpoczęły się poetyckie spotkania „Maj na Wilią”

d1h7g6i
d1h7g6i

Koncert poezji śpiewanej w wykonaniu polskiego kompozytora i piosenkarza

Romana Kołakowskiego oraz wystawa malarstwa Jerzego Puciaty, wilnianina mieszkającego obecnie w Bydgoszczy, zainaugurowały w niedzielę w Wilnie spotkania poetyckie „Maj na Wilią”.

Tematem przewodnim tegorocznych XVII Międzynarodowych Spotkań Poetyckich "Maj na Wilią", w których udział bierze około 50 polskich twórców z Polski, Litwy, a także Niemiec, Francji, Norwegii, USA, jest 600-lecie bitwy pod Grunwaldem.

- Temat Grunwaldu posłuży nam tylko jako symbol do szerszej rozmowy na temat potyczek o kulturę. Niegdyś stanowiliśmy (Polska i Litwa) wspólny organizm polityczny i kulturowy. Podczas tegorocznych spotkań zastanowimy się więc, jak mają wyglądać nasze dzisiejsze działania - razem, czy osobno. Będziemy mówili o sprawach integracji twórców, a także co zrobić, by w obecnej trudnej sytuacji gospodarczej kultura przetrwała i się rozwijała - powiedział inicjator i organizator Spotkań, wileński poeta i publicysta Romuald Mieczkowski.

W ramach Spotkań odbędzie konferencja międzynarodowa pt. „Grunwald znaczy Żalgiris. Potyczki o kulturę”, dyskusja na temat tłumaczeń i współpracy literatów w Związku Pisarzy Litwy, odbędzie się Turniej Jednego Wiersza Młodych, Biesiada Poetów, Malarzy Muzyków i ich Przyjaciół.

Uczestnicy spotkań, które potrwają do czwartku, zwiedzą Wilno i Wileńszczyznę.

d1h7g6i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1h7g6i

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj