Trwa ładowanie...
d4gvs7d

Rozpoczęły się IV Warszawskie Targi Książki

W czwartek 16 maja otwarto IV Warszawskie Targi Książki, na których prezentować się będzie ponad 500 wystawców z kraju i zagranicy. Po raz pierwszy impreza odbywa się na Stadionie Narodowym. Targi zakończą się w niedzielę.

d4gvs7d
d4gvs7d

W czwartek 16 maja otwarto IV Warszawskie Targi Książki, na których prezentować się będzie ponad 500 wystawców z kraju i zagranicy. Po raz pierwszy impreza odbywa się na Stadionie Narodowym. Targi zakończą się w niedzielę.

"Książkę i sport łączy pasja poznawania świata" - mówił Janusz Piechociński, minister gospodarki, otwierając targi. Dodał, że w globalnej rywalizacji liczą się nie tylko osiągnięcia rynkowe, ale także wartości ludzkie, które pielęgnuje m.in. czytanie książek. Piechociński dodał też, że ostatnio czyta książkę Igora Janke "Napastnik. Opowieść o Viktorze Orbanie", zwracając się do przedstawicieli Węgier, które w tym roku po raz pierwszy przygotowały narodowe stoisko na Warszawskich Targach Książki.

Na otwarciu targów obecny był Tibor Navracsics, wicepremier i minister administracji i sprawiedliwości Węgier, który przywołał postać węgierskiego pisarza Sandora Maraia, nazywanego węgierskim Tomaszem Mannem, mówiąc, że proponowany przez niego model patriotyzmu, niepozbawionego krytycyzmu, może być rekomendowany także w Polsce.
Marai, jeden z najwybitniejszych dwudziestowiecznych pisarzy węgierskich, autor licznych powieści, esejów, felietonów, sztuk teatralnych oraz poezji, w swej twórczości krytykował zarówno faszystowską, jak i komunistyczną dyktaturę. W Polsce znany jako autor takich książek jak "Żar", "Wyznania patrycjusza", "Ziemia! Ziemia!..." czy "Dziennik", uznany przez krytyków za dzieło jego życia.

Podczas otwarcia targów ogłoszono, że tegorocznym laureatem przyznawanej przez Fundację Kultury Polskiej nagrody "Za promocję polskiej książki w świecie" został Lajos Palfalvi, węgierski historyk i krytyk literatury, pedagog i tłumacz, który przełożył na węgierski prozę Czesława Miłosza, Witolda Gombrowicza i wiele dzieł polskiej literatury współczesnej.

Otwarcie targów odbyło się na trybunach Stadionu Narodowego. Wiceminister kultury Małgorzata Omilanowska powiedziała, że Stadion Narodowy już pokazuje, że będzie nie tylko obiektem sportowym, ale też widownią ważnych wydarzeń kulturalnych.

d4gvs7d

Wielkie warszawskie imprezy książkowe od ponad pół wieku odbywały się w Pałacu Kultury i Nauki - z tą lokalizacją związane były Międzynarodowe Targi Książki, a także pierwsze edycje młodszej imprezy - Warszawskich Targów Książki. W ostatnich latach coraz częściej powtarzano, że targi przestały się mieścić w kiepsko wentylowanych przestrzeniach pałacu.
W PKiN targi dysponowały przestrzenią około 9 tys. m kw., na stadionie jest to około 20 tys. m kw. na trzech poziomach. Stoiska wydawców stoją promenadzie wokół trybun, mierzącej około kilometra długości.

Nad promenadą ulokowano centrum konferencyjne o powierzchni 4 tys. m kw. podzielone na 10 sal, które mogą pomieścić od 100 do 300 osób. W galerii stadionu, zlokalizowanej na poziomie wejścia na targi, zlokalizowano specjalny sektor atrakcji dla dzieci połączony z sektorem komiksu i gier planszowych oraz antykwariuszy.

"Na tegorocznych targach książki prezentować się będzie ponad 500 wystawców z kraju i zagranicy. Po raz pierwszy w tym roku Warszawskim Targom Książki towarzyszyć będą Targi Książki Akademickiej i Naukowej Academia, podczas których, w specjalnie oznakowanym sektorze, swoją ofertę prezentować będzie blisko 20 oficyn akademickich" - mówił podczas otwarcia targów Jacek Oryl, dyrektor firmy Murator Expo, jednego z organizatorów targów.

Targi odwiedzi blisko 500 autorów książek.Wśród gości, którzy odwiedzą Polskę, są m.in. Katalończyk Jaume Cabre, autor powieści "Wyznaję", Francuz Bernard Minier, autor kryminałów - "Bielszy odcień śmierci" i właśnie wydanego "Kręgu", a także Sergiei Lukyanenko, jeden z najbardziej znanych rosyjskich pisarz science-fiction. Swoje książki podpisywać będą polscy autorzy, m.in.: Julia Hartwig, Józef Hen, Hanna Krall, Rita Gombrowicz, prof. Zbigniew Mikołejko, Mariusz Szczygieł, Agnieszka Wolny-Hamkało, Adam Wajrak, Jarosław Mikołajewski, Paweł Smoleński, prof. Jerzy Bralczyk, Szczepan Twardoch, Katarzyna Grochola.

d4gvs7d

Tradycyjnie pierwszego dnia targów ogłoszone zostaną nominacje do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej Gdynia. Poznamy też zwycięzców konkursów na Najpiękniejsze Książki Roku PTWK, Nagrody Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego Ikar, konkursu książki dla dzieci "Przecinek i kropka".

W czwartek na targach odbywać się będzie Forum Nowych Technologii, podczas którego zwiedzający będą mogli uczestniczyć w szkoleniach, warsztatach i konferencjach poświęconych książce cyfrowej. Każdy uczestnik targów będzie mógł na podstawie kodu dołączonego do biletu pobrać elektroniczne wersje powieści "Gwiezdny pył" Neila Gaimana oraz "Kamienna ćma" Pawła Matuszka.

d4gvs7d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gvs7d