Trwa ładowanie...
d2kcf9w

Rozpoczęły się 42. „Sabałowe Bajania”

d2kcf9w
d2kcf9w

Przejazdem góralskiego korowodu przez Bukowinę Tatrzańską rozpoczęły się w środę 42 „Sabałowe Bajania”, czyli Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Pytacy oraz Mowy Starosty Weselnego.

Kilkadziesiąt odświętnie przystrojonych wozów konnych z góralskimi muzykami i artystami przejechało przez całą Bukowinę, aby, jak co roku, grą i śpiewem zaprosić turystów do udziału w imprezie. Korowód poprzedzali jadący na koniach „pytace” - górale na koniach zapraszający na uroczystości; „pytać” - znaczy w gwarze góralskiej „prosić”.

Tuż przed wyruszeniem korowodu na ulice wsi w bukowiańskim Domu Ludowym dokonano oficjalnej inauguracji „Sabałowych Bajań” - tradycyjnym sygnałem trąbit i rogów.

Codziennie w Domu Ludowym będą się odbywać przesłuchania konkursowe grup i solistów regionalnych z Polski i zagranicy. Każdego popołudnia na plenerowej scenie w Bukowinie Tatrzańskiej będą występować zaproszone zespoły.

d2kcf9w

W sobotę odbędzie się „Sabałowa Noc”, podczas której odbędzie się pasowanie na zbójnika nowych członków braci zbójeckiej.

„Sabałowe Bajania” mają bogaty program imprez towarzyszących. Będą to m.in. kiermasze twórczości ludowej, wystawa prac dzieci i młodzieży ze Szkoły Ginących Zawodów, wystawa malarstwa na szkle oraz zabawy dla publiczności.

Patronem konkursu jest Jan Krzeptowski Sabała (1809-1894), jeden z najwybitniejszych gawędziarzy i muzyków Podhala.Pierwsze „Sabałowe Bajania” odbyły się w Bukowinie Tatrzańskiej w 1967 r. Pomysłodawcą spotkań był Józef Pitorak, ówczesny prezes Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej. Wielkim orędownikiem kultury ludowej i przyjacielem „Sabałowych Bajań” był ks. prof. Józef Tischner.

Głównym organizatorem imprezy, która potrwa do niedzieli, jest Bukowiańskie Centrum Kultury Dom Ludowy.

d2kcf9w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kcf9w