Trwa ładowanie...

Rozpoczęły się 14. Targi Książki w Krakowie

Rozpoczęły się 14. Targi Książki w KrakowieŹródło: Thinkstock
drivgi1
drivgi1

Z udziałem 450 wydawców i prawie 400 autorów rozpoczęły się w czwartek 14. Targi Książki w Krakowie. Impreza, przyciągająca co roku 25 tys. miłośników literatury, potrwa do* niedzieli.*

- Organizowana po raz kolejny edycja targów pokazuje, że jest to święto książki nie tylko dla miasta Krakowa, ale całej Polski, o czym świadczy duża liczba wystawców i organizowanych spotkań - napisał minister kultury Bogdan Zdrojewski w liście odczytanym podczas ceremonii otwarcia targów.

Organizatorzy imprezy podkreślają, że krakowskie targi awansowały do roli największej krajowej imprezy branży wydawniczo-księgarskiej.

- Jeżeli godzina czytania jest godziną skradzioną z raju, to te cztery dni spędzone na targach nie mogą być niczym innym, jak dniami skradzionymi z raju. Życzę tego wszystkim serdecznie i życzę, żeby tych złodziei było jak najwięcej - powiedziała podczas otwarcia imprezy prezes krakowskich targów, Grażyna Grabowska.

drivgi1

Spośród zagranicznych pisarzy w Krakowie pojawią się m.in. mistrz sensacji i kryminału lord Jeffrey Archer , niemiecka królowa kryminałów Charlotte Link i ubiegłoroczna noblistka Herta Müller.

Dopisali też celebryci i znane osoby z życia publicznego, którym przydarzyło się napisać książkę. Udział zapowiedzieli popularni aktorzy, dziennikarze, podróżnicy, zakonnicy i hierarchowie Kościoła katolickiego, a także jedyny polski kosmonauta.

Podczas targów dosłownie każdy może dopisać jedno zdanie do książki rozpoczętej przez noblistkę Hertę Müller od słów: Muzykanci grają na drzewach. Każdy uczestnik akcji „Napisz książkę z noblistką” będzie mógł też złożyć pod własnym zdaniem swój podpis. Książka zostanie sprzedana na aukcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

drivgi1

Krakowskie targi to nie tylko kiermasz książek i spotkania z pisarzami. To także konferencje, wystawy oraz finały konkursów literackich i wydawniczych. Pierwszy z nich już rozstrzygnięto. W konkursie „Najlepszy podręcznik i skrypt akademicki 2010”, organizowanym przez Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych oraz spółkę Targi w Krakowie, nagroda główna przypadła Wydawnictwu Naukowemu UAM w Poznaniu za publikację Juliusz Słowacki. Poematy w opracowaniu Jacka Brzozowskiego i Zbigniewa Przychodniaka. Nagrodę Gaudeamusa 2010 w tym konkursie przyznano Wydawnictwu Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi za publikację Pamięć podróżna. Fragmentozbiór filmowy autorstwa Jana Jakuba Kolskiego.

W czwartek wieczorem poznamy zwycięzcę 13. edycji Konkursu im. Jana Długosza, którego celem jest wybór najbardziej znaczącego dzieła z dziedziny szeroko pojętej humanistyki o wybitnych wartościach poznawczo-naukowych.

Organizatorem 14. Targów Książki w Krakowie, które w tym roku odbywają się pod patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego, jest spółka Targi w Krakowie. Przed rokiem w imprezie uczestniczyło 370 autorów i 480 wystawców. Targi odwiedziło 25 tys. osób.

Zainteresowanie wystawców jest tak duże, że organizatorzy zapowiedzieli na czerwiec inaugurację drugiej imprezy branży wydawniczej - Targów Książki dla Dzieci.

drivgi1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drivgi1

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj