Trwa ładowanie...
drivgi1
kraków
18-06-2013 15:59

Rozpoczęło się Krakowskie Spotkanie Poetów

W Krakowie rozpoczęło się Spotkanie Poetów zorganizowane z inicjatywy Edwarda Hirscha i Adama Zagajewskiego. Jego uczestnicy dyskutowali w poniedziałek o poezji i kulturze masowej.

drivgi1
drivgi1

W Krakowie rozpoczęło się Spotkanie Poetów zorganizowane z inicjatywy Edwarda Hirscha i Adama Zagajewskiego. Jego uczestnicy dyskutowali w poniedziałek o poezji i kulturze masowej.

Do Krakowa przyjechali między innymi: Edward Hirsch (USA), Gwyneth Lewis (Wielka Brytania)
i Susan Stewart (USA), a także młodzi poeci i tłumacze amerykańscy - stypendyści Poetry Foundation. Z powodów losowych nie dotarli: Durs Gruenbein z Niemiec i Tomaz Salamun ze Słowenii.

Poeci codziennie aż do piątku podczas porannych debat w Collegium Maius UJ będą w języku angielskim rozmawiać o problemach współczesnej kultury, globalizacji poezji, poezji po Holokauście. "Nie są to nudne, akademickie dysputy, ale ciekawe, odnoszące się do współczesności dyskusje, na które można i warto przyjść" - powiedziała PAP Iwona Haberny, odpowiedzialna za promocję wydarzenia.

W Bibliotece Jagiellońskiej zaplanowano we wtorek otwarte dla publiczności spotkanie poświęcone poezji Josifa Brodskiego, przygotowane przez Zeszyty Literackie.

drivgi1

W środę w Muzeum Galicja na krakowskim Kazimierzu odbędzie się pierwszy wieczórpoetycki, który poprowadzi Wojciech Bonowicz. Swoje wiersze czytać będą: Edward Hirsch, Ishion Hutchinson, Ilya Kaminsky, Ryszard Krynicki, Katherine Larson, Penelope Pelizzon, Piotr Sommer, Alicia E. Stallings i Susan Stewart. Wiersze komentować "muzycznie" będą: Maciej Kaziński (viola da gamba) i Frank Pschichholz (lutnia)
Drugie spotkanie z poezją odbędzie się w czwartek w sali krakowskiej PWST. Poprowadzi je Magda Heydel, a udział wezmą: Averill Curdy, Piotr Florczyk, Jennifer Grotz, Jerzy Kronhold, Gwyneth Lewis, Ewa Lipska, Roger Reeves i Adam Zagajewski. Na fortepianie będzie grał Joachim Mencel.

Wstęp na oba wieczory jest wolny.

Przy okazji Krakowskiego Spotkania Poetów, Samorząd Studentów Wydziału Polonistyki UJ nawiązał współpracę ze studentami z zagranicy uczącymi się w Krakowie i pokusili się o stworzenie poetyckiej mapy Krakowa. Wytypowali kilka miejsc, a ostatecznego wyboru dokonali internauci, którzy za najbardziej poetyckie miejsce w mieście uznali kawiarnię Nowa Prowincja. Drugie miejsce zajęły Planty, a trzecie kawiarnia i księgarnia Massolit.

Organizatorem Krakowskiego Spotkania Poetów jest największa w Stanach Zjednoczonych niezależna organizacja literacka Poetry Foundation, której misją jest wspieranie obecności poezji we współczesnej kulturze. W 2011 r. otworzyła ona dla publiczności Dom Poezji w Chicago, w którym znajdują się: biblioteka złożona z 30 tysięcy woluminów, sala wystawowa, redakcja miesięcznika "Poetry Magazine", ogród oraz biura Fundacji.

Fundacja powstała w 2003 r. dzięki ofiarodawczyni i mecenas sztuki Ruth Lilly, a wyrosła ze Stowarzyszenia Poezji Współczesnej, funkcjonującego od 1941 r. przy miesięczniku "Poetry Magazine", który jest najstarszym anglojęzycznym magazynem poświęconym poezji.

drivgi1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drivgi1

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj