Czterogodzinnym multimedialnym programem pt. „Lirykożercy. Herbert” zainaugurowano w poniedziałek wieczorem, w warszawskim Teatrze Narodowym Rok Zbigniewa Herberta .
Podczas uroczystości minister kultury Bogdan Zdrojewski mówił o mocnym kręgosłupie wartości" Herberta .
- Był swego rodzaju mędrcem. Zarówno jego twórczość jak i życie mogą być wzorem dla młodego pokolenia - powiedział minister.
Prezydent Lech Kaczyński przesłał list do uczestników uroczystości.
- Historia w dużym stopniu przyznała Herbertowi rację. Zarówno jako krytykowi komunizmu w czasach PRL-u, jak i potem, gdy krytykował postkomunistów. Był Księciem Niezłomnym polskiej poezji - napisał prezydent.
Podczas poniedziałkowej uroczystości przedstawiono po raz pierwszy okryte dotąd tajemnica logo Roku Herberta . Na konkurs, mający je wyłonić pod koniec ubiegłego roku, wpłynęło ponad 250 prac, które oceniało jury pod przewodnictwem prof. Macieja Buszewicza z warszawskiej ASP. Wygrał projekt Jakuba Słomkowskiego, absolwenta warszawskiej ASP przedstawiający stylizowaną literę H ze skrzydłami.
Na poniedziałkowej uroczystości zjawiła się rodzina poety - wdowa Katarzyna Herbert i siostra Halina Herbert-Żebrowska. Na scenie Teatru Wielkiego wiersze Herberta recytował Zbigniew Zapasiewicz.
Po godzinie 20 rozpoczęła się druga część uroczystości otwarta dla publiczności. Jeszcze przed otwarciem sal w westybulu teatru kłębił się tłum czekających. „Lirykożercy. Herbert” to projekt grupy młodych artystów wyreżyserowany przez Monikę Grochowską.
- Zasadniczym celem programu jest zaangażowanie odbiorców poprzez zabranie ich w interaktywną i wielopoziomową podróż po świecie życia i poezji jednego z najważniejszych polskich poetów ubiegłego stulecia - powiedziała Monika Grochowska.
Aktor Łukasz Garlicki odczytał fragmenty esejów ze zbiorów Martwa natura z wędzidłem i Barbarzyńca w ogrodzie, a autor komiksów Jakub Rebelka, inspirując się czytanym tekstem na oczach widzów tworzył obrazy.
Na drugim piętrze teatru odbył się Antypanel z udziałem m.in. dr Jacka Kopcińskiego, redaktora naczelnego miesięcznika „Teatr”, prof. Zdzisława Najdera, historyka literatury, Janusza Odrowąża-Pieniążka w Muzeum Literatury oraz Henryka Citko, kierownika archiwum Zbigniewa Herberta przy Bibliotece Narodowej.
Wieczór zakończył multimedialne show pt. „Próba opisu”, podejmujące temat wykluczenia poezji ze współczesnego życia.
*Uchwałę o ogłoszeniu roku 2008 Rokiem Zbigniewa Herberta , podjął 10 lipca 2007 roku Sejm RP, dla uczczenia przypadającej w bieżącym roku 10. rocznicy śmierci poety. * W programie Roku znalazły się m.in. cykl 10. otwartych dla publiczności comiesięcznych debat inspirowanych życiem i twórczością poety, międzynarodowa konferencja naukowa oraz wystawa „Herbert-Norwid”, gdzie po raz pierwszy zaprezentowane zostaną rysunki Zbigniewa Herberta i Cypriana Norwida ze zbiorów BN. Na dwa dni przed rocznicą śmierci poety, 26 lipca, odbędzie się kilkugodzinny spektakl plenerowy i pokaz multimedialny na fasadzie Pałacu Rzeczpospolitej.