Trwa ładowanie...

Rozpoczął się IX Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski

Rozpoczął się IX Międzynarodowy Festiwal GombrowiczowskiŹródło: PAP/Repr.Jakub Grelowski
dbyulev
dbyulev

IX Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski rozpoczął się w sobotę w Radomiu. Podczas tegorocznego festiwalu zaprezentowanych zostanie osiem spektakli, z czego aż pięć to różne ujęcia pierwszego dramatu Witolda Gombrowicza - Iwony księżniczki Burgunda .

W pierwszym dniu festiwalu widzowie zobaczyli spektakl lalkowy „Barfotaupproret” („Rewolucja na bosaka”), zaprezentowany przez teatr ze Sztokholmu. Spektakl powstał na podstawie niedokończonego dramatu Witolda Gombrowicza Historia. Teatr ze Szwecji pokaże jeszcze w środę „Ferdydurke”.

Drugim spektaklem w piątkowy wieczór była „Iwona, księżniczka Burgunda”. Spektakl w reżyserii młodego węgierskiego reżysera - Szabo Mate, zaprezentował gospodarz festiwalu - Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.

Wcześniej w Muzeum Witolda Gombrowicza w podradomskiej Wsoli odbyła się międzynarodowa dyskusja nt. „Używanie Gombrowicza, czyli co robimy z klasykami?”, z udziałem, m.in. Jean-Pierre'a Salgasa - francuskiego krytyka literackiego i teatralnego, autora książki Witold Gombrowicz lub ateizm integralny i Andersa Bodegarda - szwedzkiego tłumacza m.in. utworów Witolda Gombrowicza .

dbyulev

Inne ujęcia „Iwony, księżniczki Burgunda” zaprezentują w Radomiu: Tamasi Aron Theatre z Sfantu Gheorghe w Rumunii oraz teatr z Koszyc.

Podczas festiwalu będzie też można zobaczyć „Iwonę, księżniczkę Burgunda” w wersji lalkowej, przygotowanej przez Opolski Teatr Lalki i Aktora im. A. Smolki. Spektakl wyreżyserował słowacki reżyser Marian Pecko.

Inną wersję tego dramatu pokaże Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego w Katowicach. Reżyserem przedstawienia jest Atilla Keresztes z Węgier.

Na Festiwal Gombrowiczowski przyjedzie także Teatr Narodowy z Buenos Aires - miasta, w którym Witold Gombrowicz spędził ponad dwadzieścia lat. W niedzielę Teatr z Buenos Aires zaprezentuje w Radomiu „Trans-Atlantyk”.

IX Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski potrwa do 21 października. Nagrody, w tym Grand Prix, przyzna jury w międzynarodowej obsadzie, pod przewodnictwem Jacka Wakara.

dbyulev

Festiwal powstał w 1993 roku. Ideą organizatorów było stworzenie międzynarodowego, wielokulturowego forum wymiany myśli, doświadczeń, interpretacji, oraz otwarcie na nowo dyskusji o Witoldzie Gombrowiczu , o czytania i odczytywaniu jego dzieła.

Festiwal Gombrowiczowski nieprzypadkowo odbywa się w Radomiu. W podradomskiej Wsoli znajduje się pałacyk, który kiedyś należał do Jerzego Gombrowicza, starszego brata pisarza, gdzie Witold Gombrowicz spędzał tutaj wakacje; obecnie mieści się tutaj Muzeum Witolda Gombrowicza . Znawcy jego twórczości twierdzą, że w tym miejscu powstał zarys Ferdydurke .

Witold Gombrowicz (1904-1969) to jeden z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku - prozaik, dramaturg i eseista. Międzynarodowe uznanie uzyskał u schyłku życia. Jego utwory były przekładane na wiele języków oraz inscenizowane w licznych teatrach na świecie.

dbyulev
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbyulev

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj