Trwa ładowanie...

Rozpoczął się 17. Festiwal Książki w Toruniu

Spotkania z pisarzami, wystawy i warsztaty promujące czytelnictwo złożą się na rozpoczęty w poniedziałek 17. Toruński Festiwal Książki. Kulminacją będzie w niedzielę wręczenie Nagrody Lindego Hercie Mueller i Wiesławowi Myśliwskiemu.

Rozpoczął się 17. Festiwal Książki w ToruniuŹródło: PAP
d238hjo
d238hjo

* Spotkania z pisarzami, wystawy i warsztaty promujące czytelnictwo złożą się na rozpoczęty w poniedziałek 17. Toruński Festiwal Książki. Kulminacją będzie w niedzielę wręczenie Nagrody Lindego Hercie Mueller i Wiesławowi Myśliwskiemu .*

- W tym roku stawiamy na reportaż, gdyż od dłuższego czasu mamy w Polsce renesans tej dziedziny literatury. Warto przypomnieć, że my po prostu mamy doskonałych reportażystów, polska szkoła reportażu ma się bardzo dobrze i dzisiaj w tej dziedzinie mamy nie tylko relacje z podróży, ale książki bardzo dobre literacko - podkreślił Łukasz Wudarski z Domu Artusa w Toruniu.

Imprezy tegorocznego festiwalu rozpoczęło w poniedziałek wieczorem spotkanie z Jackiem Hugo-Baderem. W czwartek pojawi się inna znana reportażystka - Małgorzata Szejnert , finalistka Nagrody Nike.

Jak co roku przyjedzie do Torunia także poeta i publicysta o. Wacław Oszajca . Jezuita spędził kilka lat w Toruniu i co roku jest jurorem Konkursu Poetyckiego "O Liść Konwalii".

d238hjo

Wiele imprez festiwalowych adresowanych jest do najmłodszych czytelników. Dom Muz przygotował m.in. spotkanie o krasnoludkach i olbrzymach w literaturze, a także o motywie stołu, stolika i stoliczka.

Centrum Sztuki Współczesnej zaprasza na warsztaty muzyczne oraz koncert Ani Brody, która nagrała piosenki napisane do wierszy znanych polskich poetów. W CSW odbędzie się także dyskusja na temat trudnych tematów podejmowanych przez współczesną literaturę dziecięcą oraz promocja książki Dym.

Na niedzielę zaplanowano uroczystość wręczenia Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego . W Ratuszu Staromiejskim ze strony niemieckiej odbierze ją wybitna niemiecka pisarka, ubiegłoroczna laureatka Nagrody Nobla Herta Mueller , autorka m.in. Sercątka , Dziś wolałabym siebie nie spotkać , Lis już wtedy był myśliwym , Król kłania się i zabija , Niziny , Głód i jedwab , Huśtawka
oddechu
. W 2005 roku Mueller była laudatorką Nagrody im. Lindego dla Hansa Joachima Schaedlicha.

Polski laureat, pisarz Wiesław Myśliwski , to dwukrotny laureat nagrody literackiej Nike. Jego najważniejsze książki to Nagi sad , Pałac , Kamień na kamieniu , Widnokrąg (Nagroda Nike), Traktat o łuskaniu fasoli (Nagroda Nike, Nagroda Literacka Gdynia, nagroda TVP Kultura, nagroda miesięcznika "Odra").

Festiwalowi towarzyszyć będą wystawy wydawnictw Towarzystwa Bibliofilów oraz exlibrisów Marka Głowackiego.

d238hjo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d238hjo