W 2007 roku odeszli tacy pisarze jak Ryszard Kapuściński i Władysław Kopaliński . Najbardziej nagradzanym polskim pisarzem okazał się Wiesław Myśliwski, którego Traktat o łuskaniu fasoli zdobył niemal wszystkie możliwe polskie nagrody literackie.
STYCZEŃ
24.1. - Zmarł Ryszard Kapuściński , jeden z najbardziej cenionych polskich pisarzy, autor reportaży z wielu zakątków świata. Odszedł w wieku 74 lat.
- Kapuściński rozumiał pojedynczego człowieka, spotkanego czasem na drugiej półkuli; człowieka innej kultury, innej religii. Rozumiał Innego. On pisał Inny dużą literą - powiedział pop śmierci Kapuścińskiego inny reporter, Wojciech Tochman .
LUTY
28.2 - Ukazała się najgoręcej dyskutowana polska książka mijającego roku Księża wobec bezpieki na przykładzie archidiecezji krakowskiej autorstwa księdza Isakowicza- Zaleskiego . Książka powstała na podstawie dokumentów z archiwów IPN. Na 450-stronach opisane zostały działania SB wobec Kościoła krakowskiego począwszy od lat 50. i różne postawy kapłanów - tych, którzy zostali zarejestrowani jako tajni współpracownicy SB, tych, którzy byli werbowani, ale współpracy nie podjęli bądź ją zerwali.
28.2. - Tegorocznymi laureatami nagrody literackiej im. Władysława Reymonta przyznawanej przez Związek Rzemiosła Polskiego zostali w 2007 roku Julia Hartwig (za całokształt twórczości), Eustachy Rylski (za powieść Warunek ) oraz Roman śliwnik (za tom wierszy Wrócić do Śródmieścia ).
28.2. - Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta inauguracja Roku Josepha Conrada Korzeniowskiego 2007, ogłoszonego z okazji 150 rocznicy urodzin pisarza. Jubileusz ten został wpisany do kalendarza rocznic UNESCO na 2007 rok. W programie Roku Conrada znalazły się wystawy np. „ Joseph Conrad między lądem a morzem” w warszawskim Muzeum Literatury, uruchomiono internetową witrynę edukacyjną na temat tego pisarza, przygotowano kolejne wydanie biografii Życie Conrada autorstwa prof. Zdzisława Najdera.
MAJ
Ponad 700 wydawców z 31 krajów prezentowało swoją ofertę podczas 52. Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, które odbywały się w dniach 17-20 maja w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki. Gośćmi honorowymi tegorocznych targów byli wydawcy ukraińscy. Wydarzeniem targów okazała się premiera ostatniego, szóstego tomu Lapidariów Ryszarda Kapuścińskiego , ostatniej książki, nad którą pracował zmarły w styczniu tego roku cesarz polskiego reportażu.
W maju po latach przerwy do polskich księgarń wróciły książki Pawła Jasienicy m.in. Polska Piastów , Polska Jagiellonów .
28.5. - Pisarz i podróżnik Andrzej Stasiuk odebrał nagrodę Bursztynowego Motyla w konkursie im. Arkadego Fiedlera na najlepszą polską książkę o tematyce podróżniczej i krajoznawczej. Uhonorowano jego najnowszą powieść Fado .
Laureatami nagrody przyznawanej przez wrocławski miesięcznik „Odra” zostali w maju Wiesław Myśliwski (za Traktat o łuskaniu Fasoli ) i niemiecki historyk Gregor Thum (za monografię Obce miasto. Wrocław 1945 i potem).
CZERWIEC
5.6. - Albrecht Lempp, tłumacz utworów m. in. Stanisława Lema , Jerzego Pilcha i Janusza Głowackiego odebrał nagrodę Transatlantyk - przyznawaną najlepszemu popularyzatorowi literatury polskiej za granicą.
Nagroda Karla Dedeciusa , przyznawana od trzech lat polskim i niemieckim tłumaczom przez Fundację Roberta Boscha przypadła w tym roku Tadeuszowi Zatorskiemu i Martinowi Pollackowi .
LIPIEC
21.7. - Odbyła się anglojęzyczna premiera ostatniej części sagi o Harry Potterze Harry Potter and the Deathly Hallowi . Polskie tłumaczenie będzie nosiło tytuł Harry Potter i Insygnia Śmierci , a trafi do księgarń 26 stycznia przyszłego roku.
WRZESIEŃ
Tegoroczna nagroda im. Janusza Zajdla , najważniejsze wyróżnienie w polskiej literaturze fantastycznej, przypadła w tym roku Mai Kossakowskiej (za opowiadanie Smok tańczy dla Chung Fonga) i Jarosławowi Grzędowiczowi (za powieść Popiół i kurz ).
30.9. - 25-letni Mikołaj Łoziński , tłumacz i fotograf, odebrał tegoroczną Nagrodę Kościelskich za debiutancką książkę Reisefieber , w której autor po mistrzowsku - jak podkreślali jurorzy - kreśli portrety psychologiczne dojrzałego mężczyzny i jego starej matki.
PAŹDZIERNIK
W dniach 4-6 października w Gdańsku odbywały się uroczystości związane z 80. urodzinami Guentera Grassa . W tych dniach ukazało się także polskie tłumaczenie autobiograficznej powieści tego pisarza Przy obieraniu cebuli , w której po raz pierwszy publicznie przyznał się, że pod koniec II wojny światowej służył w dywizji pancernej Waffen-SS Frundsberg. Większość z komentujących to wyznanie pisarzy i polityków uznała, że decyzja o ujawnieniu prawdy była mocno spóźniona, lecz nie deprecjonuje dotychczasowej twórczości i politycznej działalności 78-letniego wtedy noblisty. Były prezydent Lech Wałęsa i poseł Jacek Kurski chcieli, żeby Grass zrzekł się honorowego obywatelstwa Gdańska. Jednak w sondażu przeprowadzonym na zlecenie władz miasta 52 proc. mieszkańców Gdańska uznało, że Guenter Grass nie musi się zrzekać honorowego obywatelstwa.
5.10. - Zmarł Władysław Kopaliński . Wybitny polski leksykograf, tłumacz i wydawca 14 listopada skończyłby 100 lat. Kopaliński jest autorem m.in.: Słownika wyrazów obcych , Słownika mitów i tradycji kultury , Słownika symboli .
7.10. - Ogłoszono, że tegorocznym laureatem Literackiej Nagrody Nike został Wiesław Myśliwski . Traktat o łuskaniu fasoli - to książka, która przyniosła Myśliwskiemu Nike po raz drugi. Pierwszy raz pisarz zdobył to wyróżnienie w 1997 roku za Widnokrąg .
10.10. - Ukazała się Nauka chodzenia najnowszy zbiór wierszy Tadeusza Różewicza . Liczący 144 strony tom zawiera 18 wierszy, głównie z ostatnich lat. To autorski wybór utworów z innych tomików opatrzony ilustracjami znanego wrocławskiego plastyka Eugeniusza Geta-Stankiewicza.
LISTOPAD
8.11. - Cygańska poetka Bronisława Wajs znana jako Papusza - doczekała się w Gorzowie swojego pomnika. Przez wiele lat była związana z tym miastem, tu napisała kilka z najbardziej znanych swoich wierszy.
11.11. - Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski został laureatem tegorocznej edycji nagrody im. Józefa Mackiewicza za książkę roku Księża wobec bezpieki na przykładzie Archidiecezji Krakowskiej .
17.11. - Marcin Świetlicki , autor książki Dwanaście , otrzymał tegoroczną Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej lub sensacyjnej wydanej w 2006 r.
29.11. - Ogłoszono tegorocznych laureatów literackiej nagrody "Gdynia". Otrzymali ją: Wiesław Myśliwski za Traktat o łuskaniu fasoli w kategorii prozy, Wojciech Bonowicz za Pełne morze w dziedzinie poezji oraz Krzysztof Środa , autor Projektu handlu kabardyńskimi końmi w kategorii eseistyki.
Książka Dzieci z Bullerbyn Astrid Lindgren zwyciężyła w rozstrzygniętym w listopadzie plebiscycie „Wychowały nas książki”. Na drugim miejscu znalazła się Ania z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery , na trzecim - Mały Książę Antoine de Saint Exupery'ego .
GRUDZIEŃ
1.12. - Ogłoszono, że Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus otrzymał w tym roku Austriak Martin Pollack za książkę Śmierć w bunkrze - opowieść o moim ojcu .
4.12. - Rada UE podjęła decyzję, że utrzymana zostanie Zerowa stawka podatku VAT na książki zostanie w Polsce utrzymana do 2010 roku. Gdyby nie ta decyzja, od 1 stycznia 2008 obowiązywałaby w Polsce 7-procentowa stawka podatku na książki. Podwyższenia podatku VAT na książki obawiali się i wydawcy, i księgarze. Gdyby Rada UE nie zgodziła się na przedłużenie okresu obowiązywania preferencyjnej stawki podatku, w przyszłym roku ceny książek mogłyby wzrosnąć nawet o 10 proc. - oszacował Zarząd Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.
15.12. - W Kijowie ogłoszono nazwisko laureata pierwszego polskiego konkursu literackiego dla ukraińskich pisarzy. Zwycięzcą nagrody im. Josepha Conrada został Taras Prochaśko .