Trwa ładowanie...

Reżyser i dramatopisarz Maciej Wojtyszko kończy 65 lat

Maciej Wojtyszko, ceniony reżyser teatralny i filmowy, twórca telewizyjnego serialu "Mistrz i Małgorzata", dramatopisarz, a także autor utworów dla dzieci kończy w sobotę 65 lat.

Reżyser i dramatopisarz Maciej Wojtyszko kończy 65 latŹródło: Inne
d2pgi02
d2pgi02

Urodził się 16 kwietnia 1946 r. w Warszawie. Jest absolwentem stołecznego Liceum Technik Teatralnych. W 1970 r. ukończył studia na Wydziale Reżyserii łódzkiej "filmówki".

Teatralne spektakle reżyserował m.in. na scenach warszawskich - w teatrach Narodowym, Powszechnym, Ateneum i Studio, a także w Teatrze Polskim we Wrocławiu, Starym Teatrze i Teatrze im. Słowackiego w Krakowie oraz Teatrze Nowym w Poznaniu.

W stołecznym Powszechnym publiczność obejrzała w jego realizacji m.in. "Ławeczkę" Aleksandra Gelmana (1986), "Shirley Valentine" Willy'ego Russela (1991, z Krystyną Jandą w obsadzie) i "Słonecznych chłopców" Neila Simona (2008); we wrocławskim Teatrze Polskim - "Garderobianego" Ronalda Harwooda (1990), w krakowskim Starym Teatrze - Miłość na Krymie Sławomira Mrożka (1994), a w Teatrze im. Słowackiego - "Bułhakowa" (2002), sztukę, którą Wojtyszko napisał sam.

"Bułhakow Wojtyszki to opowieść o ostatnim okresie życia autora Mistrza i Małgorzaty . Osią konstrukcyjną dramatu są przygotowania do spotkania, do którego zresztą nigdy nie doszło, między schorowanym pisarzem a Stalinem" - przypomniano na portalu internetowym Instytutu Adama Mickiewicza, Culture.pl.

d2pgi02

Po krakowskiej premierze "Bułhakowa" recenzent "Rzeczpospolitej" ocenił: "Świetne, pełne erudycyjnych i intelektualnych odniesień przedstawienie, w którym widz niemal fizycznie doświadcza na karku lodowatego tchnienia stalinowskich porządków. Z udziałem stłamszonych, śmiertelnie przerażonych ludzi, dla których postawa Bułhakowa - jego walka do ostatniej chwili o godność twórcy - jest stałym punktem odniesienia. Widowisko doskonale rozegrane, (...) prawdziwa warsztatowa perfekcja". (Autor recenzji: Janusz R. Kowalczyk)

Maciej Wojtyszko ma też w dorobku wiele spektakli Teatru Telewizji. Zrealizował tam np.: "Ostatnie dni" Michaiła Bułhakowa (1977), Ferdydurke Witolda Gombrowicza (1985), "Ławeczkę" Gelmana (1988), "Amadeusza" Petera Shaffera (1993) i Pigmaliona George'a Bernarda Shawa (1998).

Jako dramatopisarz jest autorem kilkunastu sztuk teatralnych, m.in.: "Epilog", "Żelazna konstrukcja", Grzechy starości , "Bułhakow", "Chryje z Polską czyli rzecz o Stanisławie Wyspiańskim", "Kraina kłamczuchów". "Krainę kłamczuchów" (2005), o spotkaniu dwóch literatów, Francesca Petrarki z Giovannim Boccacciem , wyreżyserował następnie na scenie Teatru im. Słowackiego w Krakowie.

Sześć wybranych sztuk Wojtyszki, opartych na biografiach wielkich artystów - m.in. Michała Bułhakowa , Adama Mickiewicza (sztuka "Epilog"), kompozytorów Gioacchino Rossiniego i Richarda Wagnera - znalazło się w tomie Grzechy starości . Gdy w 2006 r. Wojtyszko promował tę książkę w Krakowie, "tłumaczył, że w biografiach wielkich artystów (...) fascynuje go przede wszystkim ludzki wymiar opisywanych postaci. To, że wielcy też mają swoje dziwactwa, swoje szaleństwa, swoje nałogi, że nie są ani nieskazitelni, jak zwykło się o nich pisać w podręcznikach, ani spiżowo nieruchomi, jak pokazuje się ich na pomnikach" ("Gazeta Krakowska", 9 stycznia 2006 r).

d2pgi02

"Wszystko zaczęło się w Kórniku, kiedy zobaczyłem rękopis Pana Tadeusza : pełen plam i miejsc, gdzie widać na przykład, że autor ślinił karty, by łatwiej mu było je odwracać... Odkryłem wtedy, że Mickiewicz to był żywy człowiek! I dla mnie, znającego tylko pomnikową prawdę o naszym wieszczu, jaką przedstawia się tradycyjnie w szkołach, było to ogromnym przeżyciem. Tak wielkim, że powstała sztuka o tym właśnie, ludzkim, Mickiewiczu . Epilog to był początek mojej historycznej przygody w pisaniu" - wspominał Maciej Wojtyszko (jw.).

Jako reżyser Wojtyszko bardzo chętnie sięga po teksty Michała Bułhakowa . W 1998 r. zrealizował cieszący się dużą popularnością serial telewizyjny Mistrz i Małgorzata , z Anną Dymną, Władysławem Kowalskim, Zbigniewem Zapasiewiczem i Gustawem Holoubkiem w obsadzie.

W dorobku ma też filmy kinowe, m.in. Ogród Luizy (2007) uhonorowany Nagrodą Specjalną Jury na festiwalu w Gdyni i Święty interes (2010) oraz seriale Miodowe lata i Doręczyciel .

Jest ponadto autorem utworów dla dzieci, w tym zbioru opowiadań Bromba i inni oraz Tajemnicy szyfru Marabuta , na podstawie której stworzony został później serial animowany. Wojtyszko napisał również teksty piosenek do teatralnych przedstawień, m.in. do Ani z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery (1991, Teatr Polski we Wrocławiu, reż. Jan Szurmiej).

d2pgi02
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pgi02

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj