Trwa ładowanie...
Informacja prasowa

„Rewolucja (Po)październikowa. Polska lat 1956 – 1957” – wystawa w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego

17 listopada 2016 roku, w związku z 60. rocznicą Października '56 w warszawskim Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego zostanie uroczyście otwarta wystawa „Rewolucja (Po)październikowa. Polska lat 1956 – 1957”. Dla zwiedzających ekspozycja będzie czynna już od piątku 18 listopada w siedzibie muzeum przy ul. Koziej 11 w Warszawie.
Share
„Rewolucja (Po)październikowa. Polska lat 1956 – 1957” – wystawa w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego
Źródło:
d3j1rr5

Wystawa jest zogniskowana wokół kilkunastu istotnych, nieraz wręcz rewolucyjnych problemów i zjawisk obserwowanych w Polsce podczas odwilży lat 1956-1957. Nie uszły one oczywiście uwadze karykaturzystów, zwłaszcza w sytuacji przejściowego osłabienia cenzury, które pozwalało na publikowanie odważniejszych rysunków.

Wraz z „odwilżą” zaczął się dobry czas dla satyryków, nieskrępowanych jak wcześniej tak mocnymi więzami ideologicznymi – pisze w tekście do katalogu prof. Jerzy Kochanowski z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, autor scenariusza wystawy. Mocno osadzona w przestrzeni i czasie karykatura stanowi(ła) narzędzie pokazujące nie tylko temperaturę, ale również nadzieje czy rozczarowania nieraz lepiej niż długi, analityczny tekst – zauważa Kochanowski.

Na ekspozycji zobaczymy ponad 200 rysunków satyrycznych i karykatur. Zostały one pogrupowane w 15 działów tematycznych, z których każdy opatrzono krótkim wstępem, opisującym szersze tło historyczne prezentowanych w nim zagadnień. Wybrane prace ilustrują następujące zjawiska (jako poszczególne działy): Odwilż, Październik, Wybory, Czerwone i czarne, czyli relacje państwo-Kościół, Peryferie: Polska gminna i powiatowa, Kobieta, Młodzież, Kulturalnie pod prąd, Marzenie o własnym samochodzie, Pieniądze, Prywatna inicjatywa, Za granicę!, Patologie, Kosmos, Przymrozek.

Znajdziemy tu dzieła takich artystów, jak m.in.: Karol Ferster, Ignacy Witz, Henryk Chmielewski, Henryk Jerzy Chmielewski, Eryk Lipiński, Anna Gosławska-Lipińska, Jerzy Zaruba, Maja Berezowska, Zbigniew Lengren, Jerzy Flisak, Jan Lenica, Jan Młodożeniec, Zbigniew Ziomecki, Juliusz Puchalski.

Wystawę przygotowało Muzeum Karykatury we współpracy z Instytutem Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego.

d3j1rr5

Podziel się opinią

Share
d3j1rr5
d3j1rr5