Resort kultury: archiwum Miłosza trafi do Biblioteki Narodowej
We wtorek odbędzie się przekazanie rękopisów i biblioteki Czesława Miłosza do zbiorów Biblioteki Narodowej, z udziałem ministra Bogdana Zdrojewskiego i syna noblisty Antoniego Miłosza - poinformowało ministerstwo kultury na swojej stronie internetowej
* We wtorek odbędzie się przekazanie rękopisów i biblioteki Czesława Miłosza do zbiorów Biblioteki Narodowej, z udziałem ministra Bogdana Zdrojewskiego i syna noblisty Antoniego Miłosza - poinformowało ministerstwo kultury na swojej stronie internetowej.*
"Przekazywany zbiór rękopisów zawiera 103 nieznane jeszcze badaczom notatniki, a także m.in. medal Nagrody Nobla" - poinformował resort.
O rozmowach prowadzonych z synem Czesława Miłosza w sprawie przekazania Bibliotece Narodowej archiwum noblisty, które znajduje się w Stanach Zjednoczonych, informowała w lipcu ubiegłego roku na posiedzeniu sejmowej komisji kultury dyrektor Departamentu Mecenatu Państwa w resorcie kultury Zina Jarmoszuk.
Decyzją Czesława Miłosza ogromna większość jego dokumentów trafiła do Beinecke Library na Uniwersytecie Yale, w której zbiorach są też archiwa innych polskich pisarzy m.in. Witolda Gombrowicza, Aleksandra Wata, Konstantego Jeleńskiego. Archiwum Miłosza zawiera rękopisy i maszynopisy utworów, dokumenty, fotografie, listy, teksty wykładów, referatów, przemówień.
Drugi co do wielkości zbiór dokumentów związanych z Miłoszem posiada Archiwum Instytutu Literackiego "Kultura" w Maisons-Laffitte, a trzeci - Biblioteka Narodowa, w której zbiorach są m.in. jego listy do Zbigniewa Herberta, Oli Watowej, Leszka Kołakowskiego, Tadeusza Brezy, Antoniego Słonimskiego, Kazimierza Wierzyńskiego, Aleksandra Janty-Połczyńskiego, rodziny Micińskich, Ryszarda Matuszewskiego.
Biblioteka Narodowa stara się systematycznie powiększać swoje zbiory miłoszowskie. Na przykład w 2010 roku zostały zakupione na aukcjach listy Czesława Miłosza do jego przyjaciela i poety Marka Skwarnickiego oraz listy do Niki Kłossowskiej-Wohlman, przyjaciółki poety z lat wileńskich. W 2011 roku, który obchodzony był jako Rok Miłosza, zbiory Biblioteki Narodowej wzbogaciły się o autografy utworów poetyckich Czesława Miłosza, jego listy do przyjaciół oraz o archiwum rodzinne Miłoszów.
W 2011 roku Biblioteka Narodowa nabyła również tzw. czarny zeszyt przygotowany przez Miłosza w 1964 roku, zawierający autografy 35 utworów poetyckich oraz autografy przekładów 28 wierszy innych poetów, które zostały w całości ogłoszone po jego śmierci w tomie "Wiersze i ćwiczenia" (Świat Książki, 2008).