W toruńskim planetarium odbyła się w sobotę międzynarodowa sesja naukowa poświęcona Mikołajowi Kopernikowi i jego dziełu. Organizatorem sesji było Wydawnictwo Unikatowe Geisler i Geisler, które przygotowuje reprint dzieła wielkiego astronoma.
Przygotowywane reprinty będą kopią pierwszego norymberskiego wydania De revolutionibus orbium coelestium z 1543 r., tłoczonego w drukarni Johanna Petreiusa. Legenda głosi, że jeden z pierwszych egzemplarzy dzieła dostarczono Kopernikowi tuż przed jego śmiercią w tym właśnie roku.
Oryginał, z którego reprodukowany jest reprint, stanowi własność Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Papier na potrzeby tej edycji, wykonany z włókien bawełnianych z domieszką lnu, odtwarza według pierwowzoru na specjalne zamówienie Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych w Warszawie. Znaki wodne skopiowano z woluminu ze zbiorów Książnicy Kopernikańskiej.
Książka drukowana jest tradycyjną metodą druku wypukłego - zgodnie z techniką stosowaną w czasach Kopernika. Oprawy będą identyczne z renesansowymi - deski obciągnięte wyprawioną i barwioną zgodnie z XVI-wieczną technologią skórą cielęcą, świńską lub koźlą (m.in. sprowadzaną specjalnie na potrzeby tej edycji z Jemenu).
Reprint wydrukowany zostanie w 460 numerowanych egzemplarzach. Liczba ta stanowi nawiązanie do 460. rocznicy ukazania się reprodukowanego wydania.
Reprint norymberskiego wydania dzieła Mikołaja Kopernika O obrotach sfer niebieskich (De revolutionibus orbium coelestium) ukaże się w Polsce 25 września.
Dzieło Mikołaja Kopernika O obrotach sfer niebieskich zawierało podstawy systemu, który nie tylko odrzucał błędy nauki ptolemejskiej, ale też stał się punktem wyjścia znanych dziś odkryć dotyczących budowy wszechświata i rządzących nim sił.