Partnerstwo Polski i Ukrainy to nie tylko sfera polityki. Ideę zbliżenia polsko-ukraińskiego, również w sferze naukowej i kulturalnej, od dawna głosił redaktor Kultury paryskiej, Jerzy Giedroyc. To z jego inicjatywy powstał pomysł utworzenia wspólnej uczelni polsko-ukraińskiej. Idea powołania uniwersytetu ukraińskiego w Polsce doczekała się realizacji w rok po śmierci Redaktora.
W sobotę, 6 października w Lublinie zainauguruje działalność Europejskie Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów. Jednym z celów kolegium jest formowanie przyszłych elit politycznych, gospodarczych i intelektualnych, sprzyjających integrującej się Europie. Niemniej Kolegium jest tylko etapem dla utworzenia w przyszłości w Lublinie Uniwersytetu Polsko-Ukraińskiego im. Jerzego Giedroycia.
W dniu inauguracji Kolegium, będą miały miejsce dwa wydarzenia poświęcone osobie Redaktora z Maisons-Laffitte. O godzinie 9.30 w Gmachu Biblioteki Głównej UMCS nastąpi uroczyste otwarcie wystawy zatytułowanej Instytut Literacki 1946-2001. Na kilkudziesięciu planszach zostaną zaprezentowane m.in. kalendarium najważniejszych wydarzeń z historii Instytutu Literackiego - od jego powstania w roku 1946 w Rzymie do dnia dzisiejszego, wybrane fragmenty artykułów z Kultury, obszerny życiorys Jerzego Giedroycia, wypowiedzi Redaktora o Kulturze i jej współpracownikach oraz fragmenty Przesłania z Autobiografii na cztery ręce.
Natomiast o godzinie 18.00 na Zamku Lubelskim odbędzie się uroczysta premiera książki Jerzy Giedroyc. Redaktor, polityk, człowiek. Pomysł książki zrodził się wśród współpracowników i bliskich Jerzego Giedroycia wkrótce po jego pogrzebie, gdy okazało się, że dyspozycje, jakie zostawił, wykluczają publikację w ostatnim numerze Kultury artykułów o nim. Wypowiedzi współpracowników Redaktora zebrał i zredagował wieloletni autor miesięcznika, Krzysztof Pomian.
Na zdjęciu Jerzy Giedroyc
WP Książki