Problem z klasyką literatury dla dzieci. Niechlubna przeszłość Enid Blyton
Enid Blyton była angielską pisarką dla dzieci. Jej książki od lat 30. XX w. znajdują się w czołówce światowych bestsellerów, zostały przetłumaczone na 90 języków, a tytuły takie jak "Noddy" i "Niezwykła piątka" doczekały się też ekranizacji. Niedawna aktualizacja biograficznego opisu na temat pisarki na stronie English Heritage wywołała niemałą burzę.
English Heritage zaktualizowała wpis biograficzny poświęcony Enid Blyton, autorce zekranizowanych "Noddy'ego" i "Niezwykłej piątki" oraz wielu innych popularnych książek dla dzieci i młodzieży, dodając dwa akapity na temat rasizmu w jej pracach. Działania organizacji wywołały oburzenie niektórych internautów. Według "The Telegraph" aktualizacje na stronie wynikają z odpowiedzi na "zakwestionowane" dane po protestach ruchu Black Lives Matter.
W ubiegłym roku English Heritage, która odpowiada za niebieskie tablice upamiętniające ważne postaci historyczne w Londynie, rozpoczęła uzupełnianie treści na stronie online. Organizacja odsłoniła niebieską tablicę dla Enida Blytona w 1997 r. na jej domu w Chessington, gdzie w latach 1920-1924 mieszkała uwielbiana przez wielu autorka.
Zobacz: Maja Hyży: "Jak będę piekła ciasto murzynek, to dobrze, że tak mówię?"
Na zaktualizowanej stronie możemy przeczytać, że praca Blyton była krytykowana za jej życia za "rasizm, ksenofobię i brak zasług literackich". Portal przywołuje artykuł "Guardiana" z 1966 r. w którym zwrócono uwagę na rasizm "The Little Black Doll" (pol. "Mała czarna lalka") oraz odrzucenie ze względu na "ksenofobię" przez jednego z wydawców historii "The Mystery That Never Was".
Przywołuje też historię z roku 2016, kiedy Mennica Królewska odrzuciła pomysł na upamiętnienie jej na monecie, ponieważ zdaniem komisji autorka była "rasistą, seksistą, homofobem i niezbyt szanowanym pisarzem". Książki Blyton wciąż odgrywają istotną rolę dla wielu młodych odbiorców.