Trwa ładowanie...
recenzja
21-05-2015 16:32

Rarytasy dla maluchów

Share
Rarytasy dla maluchówŹródło: "__wlasne
d4ivrr7

Niewątpliwie „Poczytaj mi, mamo. Księga trzecia” to jedna z tych książek, które potrafią wzbudzić zachwyt zarówno kilkulatków, jak i ich rodziców. Tych pierwszych wszak na pewno oczarują znakomite wiersze i opowiadania, a z kolei dorośli kierowani nostalgią z chęcią przypomną sobie tytuły wydane przed laty w kultowej już serii książeczek Naszej Księgarni.

Lektura ta będzie prawdziwą atrakcją dla małych wielbicieli poezji. Najpierw „Warszawskim statkiem” Tadeusza Kubiaka poniesie ich swoimi rytmicznymi strofami w uroczą podróż po stolicy. W „Muzyce na krzywej wieży” Wiery Badalskiej będą z kolei świadkami niezwykłego koncertu kota, który umiał grać na harfie. Dzięki „Przepraszam, smoku” tej samej autorki młodzi czytelnicy przekonają się zaś, jak wielka jest siła uprzejmej prośby.

Dla odmiany Ryszard Marek Groński rozbawi dzieci dwoma wierszykami o zwierzętach - w „Katarze żyrafy” głośne wybuchy śmiechu towarzyszą kolejnym etapom lekarskiej interwencji w zoo, a w „Kameleonie” jesteśmy świadkami kolorystycznych sztuczek tytułowego bohatera, którym kres położyła dopiero tęcza (trafiła kosa na kamień!).

d4ivrr7

Niezwykle udanym połączeniem opowiadania z rymowanymi wstawkami jest „Wyładunek z przeszkodami” Hanny Łochockiej. Obserwowanie niezwykłego sposobu rozładowania transportu zwierząt, które przypłynęły statkiem, dostarczy maluchom mnóstwa emocji, a niektóre wersy same wpadną im w ucho.

Zdecydowanie najciekawszym tekstem jest jednak „Boję się” Małgorzaty Musierowicz - wzruszająca i niezwykle mądra opowieść o odwadze oraz niezwykłej mocy, jaką daje potrzeba obrony wspólnej sprawy (choćby był nią tylko zamek z piasku). O innym ważnym nie tylko dla dzieci uczuciu opowiadają w sympatyczny sposób „Sąsiedzi” Marii Kowalewskiej. Możemy się tutaj przekonać, że narodziny przyjaźni nie zawsze są proste, ale znalezienie bratniej duszy to naprawdę wspaniałe wydarzenie.

Maluchy na pewno z rozbawieniem będą obserwować nocne przygody tytułowego kapcia z historyjki Stanisławy Domagalskiej, ale doskonale zrozumieją też rozpacz Grzesia, który rano ani nie chciał pójść do przedszkola bez kapci, ani tym bardziej tam się spóźnić.

Wprawdzie Sławomir Grabowski i Marek Nejman w „O gadającym zegarze i maszynie do pisania wierszy” nie opowiadają o kochanym przez dzieci kocie Filemonie, ale mali czytelnicy i tak na pewno będą świetnie się bawić, obserwując męki bohatera, który postanowił napisać wiersz.

d4ivrr7

Istotne jest, że wszystkim tym świetnym tekstom towarzyszą równie udane ilustracje, będące dziełem między innymi takich twórców jak Maria Uszacka-Godlewska, Wanda Orlińska, Tomasz Borowski czy Edward Lutczyn, a sama książka jest niezwykle starannie wydana. Mimo że rysunki są utrzymane w bardzo różniących się stylistykach, to nie tylko potrafią przyciągnąć wzrok maluchów, ale także znacząco wzmacniają emocje wywołane lekturą tych wierszy i opowiadań. Wszystko to razem sprawia, że „Poczytaj mi, mamo. Księga trzecia” będzie nie tylko prawdziwą ozdobą dziecięcej biblioteczki, ale także pozycją, do której młodzi czytelnicy z pewnością wielokrotnie powrócą.

d4ivrr7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ivrr7
d4ivrr7