Trwa ładowanie...
d1nbmm4
muzyka
28 kwietnia 2010, 14:57

Płytowe wstrząsy

d1nbmm4
d1nbmm4

Nakładem wydawnictwa Iskry ukała się książka Sto płyt które wstrząsnęły światem. Autorami tego wyboru są dziennikarze muzyczni: Grzegorz Brzozowicz i Filip Łobodziński. Tak argumentowali swoją decyzję subiektywnego wyboru płyt przedstawionych w książce: Początkowo chcieliśmy przedstawić 100 najlepszych płyt.

W rezultacie decydowaliśmy się jednak na wybór tych płyt, które wpłynęły na bieg historii. Krążki te wywoływały skandale, inspirowały powstawanie nowych nurtów w muzyce, zmieniały sposób myślenia i zrywały z mitami. Setkę otwiera płyta "Elvis Presley" z 1956 roku. Kolejno opisane są m.in.: "What'd I Say" Raya Charlesa, "Kind of Blue" Milesa Davisa, "Meet The Beatles", "Big Hits (Hight Tide And Green Grass" The Rolling Stones, "Revolver" Beatlesów, "The Doors", "The Velvet Underground and Nico" oraz płyta "I Never Loved A Man The Way I Love You" Arethy Franklin.

Wśród płyt ostatnich 20. lat swoje miejsce w ksiażce znalazły m.in. płyty: "Murmur" R.E.M. oraz "Kill 'Em All" grupy Metallica. Książka Brzozowicza i Łobodzińskiego już teraz wzbudza kontrowersje. Spotkałem się już z zarzutami, że dokonaliśmy złego wyboru. W naszej książce znalazło się m.in. sporo płyt, które mogą być nieznane dla przeciętnych słuchaczy polskiego radia, wychowanych na muzyce prezentowanej na antenie radiowej w latach 70. Pojawiają się też zarzuty, że wielu ważnych płyt tutaj nie ma. Na pewno wszyscy, którzy interesują się muzyką powinni tę książkę przeczytać, aby móc ocenić wybór zaproponowany przez autorów. Polecamy!

d1nbmm4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1nbmm4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj