Trwa ładowanie...
d1l1wlh

Filip Łobodziński

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Filip Łobodziński jest muzykiem, dziennikarzem i tłumaczem literatury hiszpańskiej. Jako członek Zespołu Reprezentacyjnego, grupy muzycznej wykonującej poezję śpiewaną, odpowiada za wokal i grę na gitarze. Jest też autorem piosenek m.in. Małgorzaty Walewskiej, Anny Serafińskiej, Pawła Kukiza, Justyny Steczkowskiej i serbskiej Boban i Marko Marković Orkestar.

Filip Łobodziński - życiorys, rodzina

Filip Łobodziński urodził się 24 marca 1959 r. w Warszawie. W dzieciństwie występował w filmach: "Abel, twój brat" Janusza Nasfetera, "Podróż za jeden uśmiech" i "Stawiam na Tolka Banana" Stanisława Jędryki, "Poszukiwany, poszukiwana" Stanisława Barei oraz "Mysz" Wiktora Skrzyneckiego. Użyczał również głosu do zagranicznych produkcji, tłumaczonych na polski. Do filmu wrócił już jako dorosły człowiek w filmie krótkometrażowym "Groby".

Filip Łobodziński studiował iberystykę razem z dziennikarzem i dyplomatą Jarosławem Gugałą, z którym też założył grupę muzyczną Zespół Reprezentacyjny. Interpretują oni utwory katalońskiego barda Lluisa Llacha i francuskiego piosenkarza Georgesa Brassensa.

Filip Łobodziński był trzykrotnie żonaty. Jedna z jego dwóch córek, 21-letnia Marysia, zmarła w 2015 r. po ciężkiej chorobie.

Filip Łobodziński - działalność

Filip Łobodziński związany był z pismami: "Non Stop", "Rock'n'Roll", "Obserwator Codzienny", "Przekrój", "Newsweek Polska", a współpracował z "Machiną", "Maxem" oraz radiową Trójką. Pracował jako reporter, wydawca, korespondent zagraniczny i prezenter Wiadomości Telewizji Polskiej. Przez pewien czas był prowadzącym programu "Kawa czy herbata".

Poza działalnością muzyczną i dziennikarską, Filip Łobodziński zajmuje się także tłumaczeniami literatury hiszpańskiej. Obecnie pracuje w Najwyższej Izbie Kontroli.

Filip Łobodziński - książki

Publikacje Filipa Łobodzińskiego obejmują album "Dzieci z PRL-u", gdzie ukazał typowe dzieciństwo w Polsce latach 50. i 60. Zdjęcia wykonane są przez Wiesława Zielińskiego. Dziennikarz ma także na koncie książkę "Bob Dylan. Duszny kraj”, jak również "Sto płyt, które wstrząsnęły światem. Kronika czasów popkultury", przygotwaną we współpracy z Grzegorzem Brzozowiczem. Oprócz tego Łobodziński opracował tekst do antologii "Zostały jeszcze pieśni... (Jacek Kaczmarski wobec tradycji)" - «Moja osobista historia „Murów”».

Filip Łobodziński
Data urodzenia

24.03.1959

Miejsce urodzenia

Warszawa

Bibliografia
d1l1wlh

Podziel się opinią

2

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1l1wlh
d1l1wlh
d1l1wlh
d1l1wlh

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj