Trwa ładowanie...

Publikacje polskich humanistów będą tłumaczone na język angielski

Publikacje polskich humanistów będą tłumaczone na język angielskiŹródło: Jupiterimages
ddubx00
ddubx00

Utworzenie w 2010 r. specjalnego funduszu, z którego będzie finansowane tłumaczenie na język angielski najbardziej znaczących czasopism humanistycznych w Polsce, zapowiedziało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W ten sposób ministerstwo chce pomóc polskim uczonym zajmującymi się np. językoznawstwem, literaturą lub historią sztuki w przebiciu się w europejskim i światowym obszarze nauk humanistycznych. O nowej inicjatywie resortu poinformował we wtorek wiceminister nauki prof. Jerzy Szwed na posiedzeniu senackiej Komisji Nauki, Edukacji i Sportu.

Jak poinformował, utworzenie funduszu i rozpoczęcie tłumaczeń kilkunastu najbardziej znaczących czasopism humanistycznych nastąpi w 2010 r. Ich wyborem zajmie się specjalnie do tego celu powołana komisja z Rady Nauki, która jest organem opiniodawczo-doradczym ministerstwa.

Pomysł ministerstwa - tłumaczył prof. Szwed - ma na celu upowszechnienie w języku angielskim wartościowych publikacji, które zostały napisane w języku polskim, a także propagowanie polskiej kultury poza granicami kraju. Według wiceministra, tłumaczenie najbardziej znaczących czasopism humanistycznych spowoduje, że polscy uczeni nie będą się już mogli zasłaniać barierą językową, która - ich zdaniem - uniemożliwia im zainteresowanie naukowych środowisk za granicą.

ddubx00

- Nie da się ukryć, że bez przetłumaczenia badań etnograficznych np. polskiej wsi na język angielski nie przebijemy się z taką tematyką, natomiast badania francuskiej wsi ludzie czytają, a ja nie widzę różnicy między polską a francuską wsią, z wyjątkiem tej trudności językowej - mówił prof. Szwed.

Dodał, że tłumaczone czasopisma będą upowszechniane przez wydawnictwo Thomson Reuters i jej międzynarodowe bazy danych Web of Science.
- To dodatkowo zmotywuje polskich humanistów do publikacji w tych wybranych czasopismach. Uczelni będą mieli gwarancję, że ich prace będą czytane na całym świecie - dodał wiceminister.

ddubx00
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddubx00

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj