Paweł Kamza, autor i reżyser spektaklu „Kochałam Bogdana W.” z Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie, otrzymał nagrodę za najlepsze przedstawienie podczas Targów Nowej Dramaturgii w Radomiu.
Festiwal, którego organizatorem był Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, zakończył się w niedzielę późnym wieczorem.
Jak poinformowała w poniedziałek Jolanta Korłub z radomskiego teatru, jury główne festiwalu (w składzie: Marek Braun, Lech Raczak i Zbigniew Szumski) oprócz najlepszego spektaklu nagrodziło również najlepsze role kobiece i męskie. Zwycięzców wskazało też jury dramaturgów i reżyserów.
Za najlepsze role kobiece nagrodzono aktorki Magdalenę Biegańską i Joannę Jędrejek. Biegańska zagrała Sandrę w spektaklu „Wlotka.pl”, zrealizowanym w Teatrze im. H. Modrzejewskiej w Legnicy i rolę Marzeny w spektaklu „Kochałam Bogdana W.” w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie. Joanna Jędrejek zagrała w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu w przedstawieniu pt. „Wyrzeczenie”. Aktor radomskiego teatru, Maciej Adamczyk, za rolę w „Wyrzeczeniu” otrzymał nagrodę za najlepszą rolę męską.
Korłub powiedziała, że nagrodę za artystyczną konsekwencję przyznano również zespołowi realizatorów spektaklu „De-naturat” – Teatrowi Wytwórnia z Warszawy.
Jury dramaturgów (w składzie: Anna Onichimowska, Maria Spiss, Marek Kochan, Janusz Onufrowicz) przyznało nagrodę Aldonie Figurze za reżyserię przedstawienia "Absynt" i Jarosławowi Tochowiczowi za reżyserię spektaklu „Wyrzeczenie”.
Jury reżyserów (w składzie: Karolina Szymczyk-Majchrzak i Jarosław Tochowicz) przyznało nagrodę Krzysztofowi Kowalskiemu za dramat „Control Alt-Delete”.
Targi Nowej Dramaturgii odbywały się w Radomiu od 13 do 16 grudnia.Podczas imprezy publiczność miała okazję zobaczyć dziesięć dramatów, które zostały zrealizowane w różnych polskich teatrach w latach 2004-2007 na podstawie dramatów napisanych w ciągu ostatnich siedmiu lat. W formie prezentacji czytanych zaprezentowano cztery najnowsze dramaty, które festiwalowe jury wybrało spośród 108 prac nadesłanych na konkurs.
Jak podkreślał Jarosław Tochowicz, pełniący obowiązki dyrektora radomskiego teatru, głównym celem festiwalu było zaprezentowanie w jednym miejscu i w jednym czasie najważniejszych dokonań współczesnej polskiej dramaturgii i przedstawienie tego dorobku menadżerom i promotorom kultury, dyrektorom festiwali, autorom, reżyserom.
W imprezie wzięli udział m.in. dyrektorzy, kierownicy literaccy teatrów, dramaturdzy - nie tylko z Polski, ale także z Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Izraela.