Przyznanie tytułu szlacheckiego Rushdiemu wywołało falę protestów
Iran protestuje przeciwko przyznaniu tytułu szlacheckiego Salmanowi Rushdiemu .
Iran uważa, że decyzja Wielkiej Brytanii o przyznaniu tytułu szlacheckiego była prowokacją. Pakistan również wystąpił z protestem oskarżając brytyjski rząd o absolutny brak wrażliwości.
Wielka Brytania zaprzecza, jakoby uhonorowanie pisarza tytułem szlacheckim miało na celu obrazę islamu. Rząd brytyjski wyraził przy okazji głębokie zaniepokojenia takimi komentarzami ze strony Iranu i Pakistanu.
– Ten podejrzany akt obrazy i dominacji rządu brytyjskiego jest elementem walki z islamem. Poważnie zranił uczucia półtora milionów muzułmanów – powiedział Ehrahim Rahimpour, irański minister spraw zagranicznych.
W 1988 roku Salman Rushdie opublikował Szatańskie wersety - rozgrywająca się na dwóch planach czasowych opowieść, w której, obok apokryficznej historii stanowiącej epizod z życia proroka Mahometa, ukazane są współczesne losy dwóch alegorycznych, a zarazem nader realnych postaci - anioła zła i dobrego szatana. Zło współczesnej cywilizacji Zachodu przeciwstawione tu zostało złu fanatyzmu religijnego Wschodu. Książka ta w lutym 1989 roku ściągnęła na autora klątwę Ajatollaha Chomeiniego połączoną z wyrokiem śmierci.
W 1998 roku rząd Iranu ogłosił, że fatwa przestała obowiązywać, jednakże pojawiły się głosy, że jest ona nieodwołalna. Rok później Rushdie wrócił do życia publicznego.