Trwa ładowanie...
d2mjput
witkacy

Przyjaźń w obrazach

W Krakowie otwarto wystawę "Malinowski-Witkacy. Fotografia: między nauką a sztuką".
Share
d2mjput

W Muzeum Narodowym można zobaczyć ponad 600 zdjęć oraz pamiątek. Wystawa odwołuje się do młodzieńczej przyjaźni Stanisława Ignacego Witkiewicza i Bronisława Malinowskiego, wielkich polskiej kultury XX wieku, zakończonej burzliwym zerwaniem wszelkich stosunków.

Część poświęcona Witkacemu zdominowana jest przez zdjęcia z albumu fotografii St. I. Witkiewicza Przeciw nicości. Witkiewicz na fotografiach utrwalał przede wszystkim siebie i ludzi ze swojego otoczenia. Po raz pierwszy eksponowane są wszystkie obecnie znane "pejzaże egzotyczne" , namalowane przez Witkacego podczas wspólnej wyprawy badawczej z Malinowskim.

Bronisław Malinowski dokumentował na swoich fotografiach badania etnograficzne. Po raz pierwszy w Polsce pokazano 200 nieznanych dotąd zdjęć wykonanych na Wyspach Triobrianda w Oceanii.

Wystawa odbywa się w ramach Festiwalu "Kraków 2000" i potrwa do 13 sierpnia. Została zorganizowana przez Instytut Sztuki PAN w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie oraz London School of Economics. W okrojonej formie wystawę będzie można zobaczyć w Warszawie.

d2mjput

Podziel się opinią

Share
d2mjput
d2mjput