Trwa ładowanie...
d4254hq
witkacy
28-04-2010 14:57

Przyjaźń w obrazach

W Krakowie otwarto wystawę "Malinowski-Witkacy. Fotografia: między nauką a sztuką".

d4254hq
d4254hq

W Muzeum Narodowym można zobaczyć ponad 600 zdjęć oraz pamiątek. Wystawa odwołuje się do młodzieńczej przyjaźni Stanisława Ignacego Witkiewicza i Bronisława Malinowskiego, wielkich polskiej kultury XX wieku, zakończonej burzliwym zerwaniem wszelkich stosunków.

Część poświęcona Witkacemu zdominowana jest przez zdjęcia z albumu fotografii St. I. Witkiewicza Przeciw nicości. Witkiewicz na fotografiach utrwalał przede wszystkim siebie i ludzi ze swojego otoczenia. Po raz pierwszy eksponowane są wszystkie obecnie znane "pejzaże egzotyczne" , namalowane przez Witkacego podczas wspólnej wyprawy badawczej z Malinowskim.

Bronisław Malinowski dokumentował na swoich fotografiach badania etnograficzne. Po raz pierwszy w Polsce pokazano 200 nieznanych dotąd zdjęć wykonanych na Wyspach Triobrianda w Oceanii.

Wystawa odbywa się w ramach Festiwalu "Kraków 2000" i potrwa do 13 sierpnia. Została zorganizowana przez Instytut Sztuki PAN w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie oraz London School of Economics. W okrojonej formie wystawę będzie można zobaczyć w Warszawie.

d4254hq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4254hq

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj