Trwa ładowanie...
d381qtb

Bronisław Malinowski

flickr.com
Źródło: flickr.com

Bronisław Malinowski był polskim socjologiem, antropologiem, badaczem kultury plemion Australii, Oceanii i Afryki. Rewolucyjne okazały się jego metody badań – poprzez obserwację, a nie studiowanie rozpraw naukowych.

Bronisław Malinowski – biografia

Bronisław Kasper Malinowski urodził się 7 kwietnia 1884 roku. Był synem Lucjana Malinowskiego i jego żony Józefy Eleonory z Łąckich. Nauki w zakresie szkoły podstawowej pobierał w domu, eksternistycznie ukończył II Gimnazjum im. Króla Jana Sobieskiego w Krakowie. W 1902 roku rozpoczął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim na wydziale filozofii, gdzie w 1908 roku uzyskał tytuł doktora. Dwa lata później wyjechał do Londynu na studia na tamtejszej School of Economics. Doktorat uzyskał w 1918 roku.

W 1919 roku Bronisław Malinowski ożenił się z Elsie Rosaline Masson. Para doczekała się trzech córek. Osiem lat później uzyskał tytuł profesora na Uniwersytecie w Londynie i objął Katedrę Antropologii, która powstała w wyniku jego starań. W 1936 roku Bronisław Malinowski otrzymał tytuł doktora honoris causa na Uniwersytecie Harvarda, a w 1939 roku rozpoczął prace jako wykładowca na Uniwersytecie Yale.

W 1935 roku zmarła pierwsza żona Bronisława Malinowskiego. Ożenił się powtórnie w 1940 roku z malarką Anną Heyman-Joyce. Sam zmarł 16 maja 1942 roku w miejscowości New Haven w USA.

Bronisław Malinowski – podróże

Bronisław Malinowski większość życia spędził w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, a także na terenach, gdzie prowadził swoje badania antropologiczne. Pierwszą podróż do Oceanii odbył jeszcze w 1914 roku w ramach stypendium naukowego. Przez większość pobytu badał społeczność Wysp Trobriandzkich.

W 1934 roku Bronisław Malinowski odbył kolejną podróż, tym razem do południowej i wschodniej Afryki.

Bronisław Malinowski – odkrycia

Jedną z najgłośniejszych publikacji okazała się rozprawa Bronisława Malinowskiego pt. "Życie seksualne dzikich w północno-zachodniej Melanezji" z 1929 roku, która opisywała normy i tradycje związane z seksem i życiem rodzinnym, obowiązujące wśród tamtejszych plemion. Praca stała się podwaliną dla brytyjskiej antropologii społecznej.

Fenomen badań Bronisława Malinowskiego polegał głównie na przyjętych przez niego, a innowacyjnych w tamtym czasie metodach. Podczas gdy inni antropolodzy bazowali na rozprawach poprzedników, Bronisław Malinowski osobiście udał się na interesujące go tereny, przez wiele miesięcy bacznie obserwował zachowania członków badanych społeczności, starał się zrozumieć relacje między nimi.

Bronisław Malinowski odrzucił w swojej pracy normy europejskie, zwracając szczególną uwagę na kulturę, język i wierzenia "dzikich". Dzięki temu zapisał się na kartach historii myśli antropologicznej jako autor jednej z najtrafniejszych definicji kultury. Według niego był to całokształt dziedzictwa społecznego ze szczególnym uwzględnieniem zwyczajów, wartości i wierzeń.

Bronisław Malinowski – ciekawostki

Bronisław Malinowski blisko przyjaźnił się ze Stanisławem Ignacym "Witkacym" Witkiewiczem. Spędzał dużo czasu w Zakopanem, gdzie artysta posiadał willę. Razem także udali się w 1914 roku do Oceanii, jednak Witkacy powrócił do kraju wraz z wybuchem I wojny światowej.

Bronisław Malinowski posiadał dom we włoskim Bolzano, gdzie spędził dużo czasu w latach 1923-1938. Do dziś posiadłość należy do jego potomków.

Bronisław Malinowski – książki

Bronisław Malinowski jest autorem wielu rozpraw naukowych i książek o tematyce antropologicznej. Spośród nich wymienić można między innymi "Wierzenia pierwotne i formy ustroju społecznego", "Prawo, zwyczaj, zbrodnia w społeczności dzikich" czy wspomniane
"Życie seksualne dzikich w północno-zachodniej Melanezji".

d381qtb

Podziel się opinią

2

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d381qtb
d381qtb
d381qtb
d381qtb

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj