Przewodnik po historii Polski dla ukraińskich uczniów. Jest też o Wołyniu
IPN, we współpracy z Ministerstwem Edukacji, wydał przewodnik po historii Polski w języku ukraińskim. Zaczyna się od chrztu polski, a kończy na katastrofie smoleńskiej w 2010 roku.
Instytut Pamięci Narodowej (IPN), przy wsparciu Ministerstwa Edukacji, wydał przewodnik o historii Polski po ukraińsku.
Przewodnik jest wydrukowany w 8 tysiącach egzemplarzy i trafi do kuratoriów w całym kraju, a stamtąd do szkół. Możliwy jest dodruk. Można go także pobrać online w wersji elektronicznej tutaj.
Jak powiedział prezes IPN Karol Nawrocki: - Nasz naród przyjął 3 mln uchodźców. To wymaga także zabiegów wokół oświaty. Nasz przewodnik opowiada o duchu polskiego narodu, dzięki niemu uchodźcy poznają historię Polski. Przewodnik zaczyna się od roku 966, przez okres I i II RP, po II wojnę światową, a kończy się na 10 kwietnia 2010 na śmierci prof. Lecha Kaczyńskiego, jego żony i polskiej elity.
Katastrofie smoleńskiej poświęcono kilka zdań: kto zginął, kiedy i że delegacja Polska leciała do Katynia oddać hołd ofiarom zbrodni sowieckich.
"Historia Polski w języku ukraińskim" ma ponad 150 ilustracji i 20 map. Teksty podkreślają wspólną historię narodów polskiego i ukraińskiego.
Jak mówi minister edukacji Przemysław Czarnek, w przewodniku nie zabrakło historii rzezi wołyńskiej z 1943 roku.
Minister Czarnek: - Nasze relacje muszą być oparte na fundamencie prawdy i tego fundamentu dotąd brakowało. Wcześniej nasze relacje z Ukrainą były oparte na ludobójstwie, na karabinie, a dziś są oparte na chlebie. Nie chodzi tu o pociąganie do odpowiedzialności obecnego pokolenia za to, co robiły przeszłe pokolenia, ani o wypominanie. Chodzi o ustalenie prawdy.
Prezes IPN dodał: - To, co wydarzyło się w 1943 r., to było wydarzenie historyczne, więc nie zabrakło go w naszym przewodniku. Historia Wołynia jest wciąż przedmiotem badań z obu stron. Nie ma prawdziwego pojednania bez opisania prawdy, co nie wyklucza naszej gotowości dziś do pomocy Ukraińcom.
Co mówi przewodnik o Wołyniu?
"W latach 1943–1944, na terenach okupowanego przez Niemców Wołynia i wschodniej Galicji, Ukraińcy z UPA, widząc skuteczność fizycznego niszczenia ludzi, zaczęli systematycznie eksterminować Polaków. W tej morderczej akcji zginęło ponad 100 tysięcy Polaków. Jej celem było wyeliminowanie ludności polskiej w tych rejonach w krótkim czasie."
Jak poinformował minister Czarnek, w Polsce uczy się 140 tysięcy ukraińskich uczniów w szkołach podstawowych, 20 tysięcy w szkołach ponadpodstawowych i 40 tysięcy w przedszkolach.
Poza przewodnikiem, Instytutu Pamięci Narodowej wydał wcześniej także podręcznik do historii Polski w języku ukraińskim - "Польща - нарис історії".
Sebastian Łupak, dziennikarz Wirtualnej Polski
Bronisław Komorowski o Czarnku: strzela do muchy z ciężkiej armaty
WP Książki na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski