Trwa ładowanie...
kultura
23 kwietnia 2010, 13:53

Prof. Żyliński członkiem Niemieckiej Akademii Języka i Literatury

Prof. Żyliński członkiem Niemieckiej Akademii Języka i LiteraturyŹródło: PAP
dgu08q9
dgu08q9

Prof. Leszek Żyliński z Katedry Filologii Germańskiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu został przyjęty do grona członków Niemieckiej Akademii Języka i Literatury w Darmstadt - poinformowało w piątek centrum informacyjne uczelni.

Toruński naukowiec jest jedynym Polakiem w Akademii. Na UMK pracuje od 1982 r., specjalizuje się w historii niemieckiej literatury, kultury i idei XIX i XX wieku. Wykładał na niemieckich uczelniach w Berlinie, Oldenburgu, Hanowerze, Getyndze, Jenie, Lüneburgu, a także w Angers we Francji. Wielokrotnie był też wykładowcą Szkoły Letniej Niemieckiej Fundacji Akademickiej.

Prof. Żyliński w latach 1999-2002 oraz 2005-2008 był prodziekanem Wydziału Filologicznego UMK. Jest członkiem Kapituły Nagrody literackiej im. Samuela Bogumiła Lindego miast Torunia i Getyngi, która co roku honoruje polskich i niemieckich literatów.

Niemiecka Akademia Języka i Literatury została powołana 28 sierpnia 1949 r., w dniu 200 urodzin Johanna Wolfganga Goethego. Zadaniem Akademii jest piecza nad językiem niemieckim i niemiecką literaturą. W jej skład obecnie wchodzi 178 literatów oraz naukowców z Niemiec i zagranicy, którzy publikują w języku niemieckim. Posiedzenia Akademii obywają się co roku wiosną i jesienią.

Akademia przyznaje nagrodę im. Georga Büchnera, a także nagrodę im. Zygmunta Freuda.

dgu08q9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgu08q9

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj