Trwa ładowanie...
pomnik
23 kwietnia 2010, 13:52

Prof. Zemła zaprezentował model pomnika Henryka Sienkiewicza

Prof. Zemła zaprezentował model pomnika Henryka SienkiewiczaŹródło: PAP/Piotr Polak
d1ef7ju
d1ef7ju

Prof. Gustaw Zemła - jeden z najbardziej znanych współczesnych polskich rzeźbiarzy - zaprezentował w środę w Kielcach model pomnika Henryka Sienkiewicza , który ma stanąć w tym mieście w przyszłym roku.

Monument będzie przedstawiał siedzącego pisarza, w narzuconym na ramię płaszczu, z symbolizującym Nagrodę Nobla zwojem papieru na kolanach. Wysoka kolumna rzymska obok korespondować będzie z napisem „Quo vadis”, wykutym na cokole pomnika. Dwie pochodnie na kolumnie mogą się kojarzyć z Ogniem i mieczem oraz Potopem lub wyrażać żarliwość, sztukę, geniusz itp. - tłumaczył artysta idee projektu.

Postać pisarza ma być wykonana z brązu natomiast kolumna, cokół pomnika i płaszczyzna, na której staną oba te elementy - ze świętokrzyskiego marmuru. Pojawią się też szczegóły ze złota.

- Marzy mi się, żeby to była kompozycja ciepła, żeby kielczanie chcieli się w tym miejscu spotykać - powiedział rzeźbiarz podczas prezentacji.

d1ef7ju

Władze Kielc poprosiły Gustawa Zemłę o przygotowanie modelu pomnika Henryka Sienkiewicza po fiasku konkursu architektoniczno-rzeźbiarskiego na opracowanie koncepcji monumentu pisarza. Jury nie przyznało pierwszej nagrody i nie zarekomendowało żadnego projektu do realizacji. W opinii sądu konkursowego, ani jedna z 14 zgłoszonych prac nie spełniała kryteriów oceny i oczekiwań zamawiającego.

Konkurs miał umożliwić godne uhonorowanie pisarza - patrona reprezentacyjnej ulicy Kielc. Zgodnie z założeniem władz miasta, jego pomnik i harmonijne z nim ukształtowanie otoczenia monumentu powinno stworzyć nową, silną, punktową dominantę przestrzenną w krajobrazie Kielc.

Kazimierz Gustaw Zemła studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 50 lat uczy rzeźby na tej uczelni. Jest autorem kilkunastu pomników - m.in. Powstańców Śląskich w Katowicach, Władysława Broniewskiego w Płocku, Poległych i Niepokonanych w Warszawie, Jana Pawła II w Mistrzejowicach, Mojżesza w Łodzi oraz Ernesta Malinowskiego w Peru.

Henryk Sienkiewicz otrzymał w 1900 r. w podkieleckim Oblęgorku dworek wraz z majątkiem jako dar narodowy z okazji jubileuszu 25-lecia pracy literackiej. Od 51 lat mieści się tam muzeum pisarza.

d1ef7ju
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ef7ju

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj