Trwa ładowanie...
poeta
13 grudnia 2010, 12:18

Prof. Loth o Kasprowiczu: był legendą swoich czasów

Prof. Loth o Kasprowiczu: był legendą swoich czasówŹródło: "__wlasne
d4m459f
d4m459f

Prof. Roman Loth, historyk literatury z Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk powiedział o Janie Kasprowiczu w związku z 150 rocznicą urodzin wybitnego polskiego poety okresu Młodej Polski:

"* Kasprowicz był w swojej epoce wielkością. Dzisiaj ta jego wybitna pozycja bywa kwestionowana. Niektórym wydaje się, że obecnie jest on już tylko wielkością historyczną i chcieliby złożyć całą jego twórczość do lamusa. To jednak byłoby pochopne*".

"Sądzę, że i dzisiaj w twórczości Kasprowicza można znaleźć autentyczne przeżycie poetyckie i szukałbym jego źródła raczej nie w monumentalnych Hymnach, lecz w drobnych wierszach lirycznych. Kasprowicz był świetnym lirykiem o wielkiej inwencji artystycznej. W swojej poezji potrafił wyrazić całą gamę uczuć i przeżyć, od gwałtownych wybuchów niecierpliwości i gniewu aż po ściszone brzmienia miłości i smutku. Myślę tutaj o wierszach z takich tomów jak Ballada o słoneczniku, Chwile, o niektórych wierszach z Księgi ubogich czy z Mojego świata, o prozie poetyckiej, balladzie O bohaterskim koniu i walącym się domu. Sądzić można, że właśnie tu kryje się jego ułaskawienie przed sądem historii, że tu można znaleźć źródła poetyckich wzruszeń".

"* Kasprowicz budził zainteresowanie nie tylko, jako poeta, ale też, jako osoba, wielka*
indywidualność swojego czasu, wzbudzająca pełne emocji, niekiedy skrajne sądy. To wszystko obrosło legendą, która weszła do naszej tradycji kulturalnej. Nad ochroną tej legendy czuwa dziś popularne i często odwiedzane muzeum biograficzne poety na Harendzie w Zakopanem. Darzy ono nas namiastką tego nastroju i tej atmosfery, w której poeta żył i pracował w ostatnich swoich latach. Mam żywy stosunek uczuciowy do tego domu, odwiedzałem go wielokrotnie, jako członek zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza i chciałbym wszystkich bardzo serdecznie do odwiedzin Harendy zaprosić".

d4m459f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4m459f

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj